Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Exministr zahraničí Karel Schwarzenberg převzal vysoký ukrajinský řád, loni mu ho udělil prezident Zelenskyj

Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis předal bývalému ministrovi zahraničí Karlu Schwarzenbergovi ukrajinský Řád knížete Jaroslava Moudrého 2. třídy. foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v Praze převzal jedno z nejvyšších státních vyznamenání Ukrajiny, Řád knížete Jaroslava Moudrého 2. třídy. Ocenění někdejšímu šéfovi české diplomacie a nynějšímu poslanci TOP 09 loni v srpnu udělil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj za významný osobní příspěvek k posílení mezinárodní prestiže Ukrajiny, rozvoji spolupráce mezi státy a za plodné veřejné aktivity.
  17:54

Nyní Schwarzenbergovi toto vyznamenání osobně předal ukrajinský velvyslanec v České republice Jevhen Perebyjnis.

Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis předal bývalému ministrovi zahraničí...
Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis předal bývalému ministrovi zahraničí...

Schwarzenberg se v ukrajinských médiích těší pověsti obránce Ukrajiny před Ruskem. Vedle desítek dalších evropských politiků figuruje na černé listině, kterou Rusko vytvořilo v odvetě za západní sankce za anexi Krymu a konflikt v Donbasu.

Schwarzenberg převezme vysoké vyznamenání Ukrajiny. Těší se zde pověsti obránce před Ruskem

Čestný předseda TOP 09 navštívil Kyjev v době proevropské revoluce, kdy vyjádřil podporu evropskému směřování země. Odsuzuje mimo jiné ruskou anexi Krymu. Zasazoval se také za dodávky západních zbraní Ukrajině, čelící na východě země separatistům podporovaným ruskými jednotkami. Moskva dlouhodobě jakoukoliv účast v konfliktu popírá.

Perebyjnis uvedl, že se podobná akce na velvyslanectví konala podruhé, před 15 lety byl Řádem Jaroslava Moudrého vyznamenán bývalý prezident Václav Havel. Velvyslanec poděkoval Schwarzenbergovi za podporu Ukrajiny a nepochybnou víru v její euroatlantickou budoucnost, uvedla na twitteru ukrajinská ambasáda.

Schwarzenberg a Pezoldová ukončili dlouhý spor o hrobku u Třeboně. Vloží ji do nadačního fondu

Schwarzenberg podle velvyslanectví řekl, že si obzvlášť váží, že se jedná o Řád Jaroslava Moudrého, jelikož se za vlády tohoto kyjevského knížete Ukrajina stala součástí evropského kulturního prostoru.

Zelenskyj loni se stejným odůvodněním jako v případě Schwarzenberga udělil týž řád slovenskému diplomatovi, místopředsedovi Evropské komise Maroši Šefčovičovi. Ten se jako eurokomisař svého času výrazně angažoval v jednáních o prodloužení přepravy ruského plynu přes Ukrajinu.

Schwarzenberg jako opoziční poslanec vybízel vládu a Sněmovnu, aby se distancovaly od projevu prezidenta Miloše Zemana, který v Parlamentním shromáždění Rady Evropy v roce 2017 radil Kyjevu, aby se dohodl s Moskvou na kompenzacích za zabrání Krymu Ruskem.

Autor:

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...