Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Expedice hlásí nové druhy dinosaurů

Česko

S metr dlouhou kostí sauropoda a se zobákem známého pterodaktyla se ze Sahary vrátila mezinárodní vědecká expedice.

Nález dobře zachovaných kostí pterodaktylů je vzácnou událostí, protože skeleton těchto ještěrů evoluce optimalizovala pro let. Kosti jsou tedy velmi lehké, a tudíž i křehké. Proto je pochopitelné, že po objevu velké části zobáku sto milion let starého tvora v saharské poušti na jihovýchodě Maroka paleontologové neskrývali nadšení.

„Většina pozůstatků připisovaných pterosaurům jsou jen zlomky kostí či zubů, takže nález kusu zobáku byl velmi vzrušující, říká vedoucí expedice Nizar Ibrahim. „Navíc je dost velký na to, abychom mohli prohlásit, že pravděpodobně jde o dosud neznámý druh.“

Dalším zásadním objevem byl nález víc než metr dlouhé kosti, která patřila obřímu druhohornímu býložravci. Rekonstrukce ukázala, že její „majitel“ musel být dlouhý téměř dvacet metrů.

Před desítkami milionů let oplývala oblast dnešní Sahary životem. Místo nehostinné pouště se tu rozkládal zelený tropický ráj. Vedle dinosaurů tu žili i předchůdci dnešních krokodýlů. O jejich existenci svědčí četné nálezy krokodýlích kostí. Kromě toho vědci narazili na pozůstatky druhohorních ryb a na mnoho otisků dinosauřích pařátů. Po prozkoumání na půdě dublinské univerzity vědci fosilie vrátí do Maroka.

Úspěch výpravy je důkazem toho, jak se vytrvalost vyplácí. Jeden z účastníků expedice, David Martill z univerzity v Portsmouthu, oblast zkoumal už před čtvrt stoletím. Tehdy ho z pouště vyhnala písečná bouře. Jeho satisfakcí je, že kost sauropoda se našla jen třicet km od místa, kde v roce 1984 musel práci přerušit.

Autor: