VÍDEŇ/PRAHA Proti Německu si stejně brzy zahrají. Jenže ne v zítřejším finále evropského šampionátu, ale až během kvalifikační skupiny o světový šampionát 2010.
I tak má ruská reprezentace za sebou nejpovedenější turnaj za posledních dvacet let. Satisfakci musí cítit především zastánci Guuse Hiddinka. První zahraniční kouč na ruské lavičce kolem sebe slyšel při nástupu do funkce hodně kritiky.
Dva miliony eur ročně, které Rusové Hiddinkovi platili, se nakonec bohatě vrátily. Nizozemský světoběžník po angažmá v Koreji nebo Austrálii obstál i při nejzáludnější výzvě svojí bohaté kariéry. „Hodně jsme se naučili a získali sebevědomí,“ shrnul Hiddink největší přínos mistrovství, na němž překvapivě vsadil na ofenzivní pojetí. Největší hvězdy jeho výběru složeného téměř výhradně z hráčů ruské ligy, se pravděpodobně rozletí z domácí soutěže do renomovaných evropských soutěží.
Pokračování na straně 16
Experiment s Hiddinkem...
Dokončení ze strany 18
Právě rozdíl ve zkušenostech ze špičkových utkání možná rozhodl o snadném semifinálovém vítězství Španělů. „Krátkými přihrávkami uprostřed hřiště nás unavili. Je těžké hrát proti mužstvu, které tak ovládá hru na jeden dotek,“ poznamenal Hiddink. Najednou nefungovalo nic, čím Rusové pokořili favorizované Nizozemce ve čtvrtfinále. „Vázla nám mezihra. Ani kondičně jsme na tom nebyli dobře,“ posteskl si brankář Igor Akinfejev.
Na smutný konec vydařeného turnaje rychle zapomněla i největší hvězda Andrej Aršavin. „Teď už vůbec nejsem smutný, tenhle mejdan je super,“ prohlásila vysněná posila mnoha evropských klubů včetně Barcelony na party v jednom vídeňském klubu.
Na večírku prý tekla vodka proudem, kouřily se cigarety a k vidění byla řada odhalených těl. Nad ránem se Aršavin ocitl v centru zábavy, točila se kolem něj spousta krásek. „Asi by bylo lepší, kdyby byl doma,“ poznamenal jeden z jeho manažerů. „Ale dnes večer nejsem jeho manažerem,“ dodal s úsměvem a odtančil.