Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Experti z ciziny přišli o privilegia

Česko

PRAHA Vzdělaným cizincům, kteří stojí o práci v tuzemsku, běží poslední hodiny, během nichž se mohou zapsat na seznam VIP žadatelů o trvalý pobyt.

Vláda premiéra Petra Nečase krátce před Vánocemi kývla na návrh ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) program pro nábor zahraničních mozků zrušit. Zatímco doposud si mohli zahraniční experti, kteří v Česku našli uplatnění, o trvalý pobyt požádat již po roce a půl, od ledna o privilegium přijdou a na udělení povolení si počkají stejně jako ostatní dlouhých pět let.

„Počet zahraničních pracovníků se snižuje a klesá také počet nově přihlášených účastníků do projektu,“ vysvětlila Drábkův krok mluvčí ministerstva Táňa Švrčková. „Zároveň se zvyšuje počet uchazečů o zaměstnání a snižuje počet volných pracovních míst,“ dodala.

Jenže podle interní ministerské zprávy, v níž Drábkovi podřízení vyhodnocovali úspěšnost projektu a kterou mají LN k dispozici, o cizince první kategorie zájem je. „I přes ekonomickou krizi existují obory, v nichž se zaměstnavatelům dlouhodobě nedaří nalézt vhodné uchazeče z řad českých občanů,“ stojí v analýze. Její autoři navíc varují, že v budoucnu budou tahanice o vzdělané cizince ještě tvrdší. Ministrovi doporučili, aby jejich nábor nezastavoval.

Vyhozených třicet milionů Ministr rady úředníků nevyslyšel a pobídky pro elitní cizince ukončil s odůvodněním, že musí šetřit. Ročně totiž stát vyjde lákání zahraničních vzdělanců na půl druhého milionu. Odborníci na migraci ovšem spořivý argument neberou. Stopnutím projektu prý úřad příliš neušetří. Do programu totiž ministerstvo za uplynulých sedm let sice investovalo přes třicet milionů, nejvíce peněz však šlo při zrodu náborů na jejich propagaci v cizině. Na samotnou údržbu si nyní cizinci vydělají sami. „Jeden zaměstnaný člověk určitě vyprodukuje milion a půl HDP, z toho třetina jsou daně, už při několika desítkách lidí se to rentuje,“ říká tvůrce programu Vladimír Špidla. Investované peníze tak podle něj Drábek vyhodil oknem. „Je to příklad špatného spoření,“ tvrdí.

„Je to krok zpět v migrační politice, projekt byl chválen i zahraničními odborníky na migraci,“ přidává se Jan Schroth z organizace IOM, která se zaměřuje na problematiku migrace.

Krok ministerstva je navíc matoucí i pro samotné cizince. Úřad totiž ještě na podzim do akce investoval: nechal vyrobit tisíce letáků v různých jazykových verzích propagujících projekt a rozeslal je na úřady práce. Když však nyní nábor odpískal, zavěsil na webové stránky programu jen stručnou zmínku v češtině.

Do konce letošního roku se do projektu přihlásily téměř dvě tisícovky cizinců, kteří s sebou přivedli další dvě tisícovky rodinných příslušníků. Více než polovina z nich se mohla prokázat vysokoškolským diplomem.

***

Doposud se do projektu přihlásilo téměř dva tisíce cizinců

Autor: