Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Experti zpochybňují složení maturitních testů, Cermat výtky odmítl

Česko

  15:14
PRAHA - V letošních maturitních testech nejsou rovnoměrně zastoupeny jednotlivé okruhy, testy tak možná neodpovídají takzvanému katalogu požadavků. Tvrdí to spolek EDUin, který se zabývá školstvím. Podle maturitního centra Cermat je ale skladba testů v pořádku, zpětně je posoudila i komise odborníků. V případě pochybení by se mohlo upravit hodnocení.

"Zatím zveřejněné testy společné části státní maturity pravděpodobně neobsahují nekorektní či sporné úlohy," uvedl Tomáš Feřtek z EDUinu. "Velké pochybnosti ale vzbuzuje složení testů," dodal.

Například u matematiky katalogy požadavků, které jsou pro Cermat závazné, předepisují deset až 20 procent úloh na úpravu algebraických výrazů. V letošním testu jich ale bylo mnohem víc. Naproti tomu na stereometrii byla letos jen jedna úloha, ačkoliv podle katalogů jich má být také až 20 procent.

Problematické jsou i úkoly z češtiny

V češtině je zase podle EDUinu k vyřešení dvou úloh potřeba využít znalosti z jiných předmětů. To sice odpovídá katalogu požadavků, problém ale je, že žáci prý měli prokazovat znalosti třeba z dějepisu, který se například na technických středních školách učí minimálně.

"Obě zmiňované úlohy byly do didaktického testu z českého jazyka a literatury zařazeny na základě katalogu požadavků pro český jazyk a literaturu - základní úroveň obtížnosti, jsou s ním zcela v souladu," uvedl ale Cermat.

ČTĚTE TAKÉ

Nezávislou komisi odborníků, která bude posuzovat případné stížnosti maturantů, sestavilo i ministerstvo školství. Reagovalo tak na rozsudek Nejvyššího správního soudu, podle něhož se úřady i soudy při přezkumech výsledků nespokojených maturantů musejí v odůvodněných případech zabývat nejen formální správností celé procedury, ale i samotným testem a námitkami maturantů proti hodnocení.

Výsledky testů dostanou maturanti do 15. května. Od 16. začínají ústní zkoušky.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat