Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Export se stále drží u dna

Česko

Zahraniční obchod sice skončil v přebytku, ale za cenu hlubokého propadu dovozu

PRAHA Na tíživou situaci tuzemské ekonomiky neukazuje pouze hluboký propad průmyslové výroby. Dalším projevem výrazného zpomalení ekonomiky je i pokles českého exportu. Ten se v květnu propadl o více než dvacet procent.

„Nová čísla o výsledcích českého exportu a dovozu v květnu tohoto roku víceméně potvrzují, že situace tuzemské ekonomiky se prozatím nemění a hospodářská recese se nadále prohlubuje,“ řekl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel. Květnové výsledky přitom nejsou prvním dvouciferným propadem. Více než dvacetiprocentní pokles zaznamenává český export již od letošního ledna. Květnový meziroční pokles vývozu přitom činí 21,2 procenta. Uvedl to včera Český statistický úřad. Z uvedených dat vyplývá, že meziročně se v květnu propadl také dovoz, a to dokonce o 23,2 procenta.

Zahraniční obchod tak v květnu skončil v přebytku ve výši 11,7 miliardy korun.

„Ačkoli je přebytek vyšší, než se čekalo, nepovažujeme to za dobrý výsledek. Na této statistice je velmi znepokojivé, že exporty stejně jako importy neustále klesají,“ uvedla analytička Next Finance Markéta Šichtařová. Podobný názor zastává také analytik Komerční banky Jan Vejmělek. „Zveřejněná statistika jenom potvrzuje fakt, že se česká ekonomika nachází v recesi, a tím pádem se snižují dovozy jak pro výrobu, tak i pro spotřebu domácností,“ řekl Vejmělek. Na tom, zda český zahraniční obchod již dosáhl svého dna, se však ekonomové nedokážou shodnout. „Je možné, že se exporty již nacházejí v počátku období stabilizace, ale ,tvrdá data‘ za druhé čtvrtletí takovou informaci neposkytují,“ uvedl Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank. I po sezonním očištění totiž květnový vývoz meziměsíčně poklesl o necelá tři procenta. To naznačuje, že se situace může v dalších měsících ještě více zhoršit.

Českému exportu nepomohly ani stimulační programy v zemích eurozóny, kupříkladu šrotovné. To se týká zejména Německa, které je hlavním odběratelem českého zboží. „Z eurozóny přichází i nadále vesměs negativní mix ekonomických informací. Optimismus nabízejí jen průzkumy očekávání, data popisující realitu zůstávají hluboko pod loňskou úrovní,“ upozornil David Marek, analytik ze společnosti Patria Finance. „Hospodářský útlum bude pokračovat i v druhém pololetí tohoto roku s tím, že dna bychom mohli dosáhnout na konci třetího čtvrtletí. Obrat k lepšímu očekáváme začátkem příštího roku,“ uzavřel Kužel.

***

Ačkoli je přebytek zahraničního obchodu vyšší, než se čekalo, není to dobrý výsledek

Kam české podniky nejvíce vyváží Domácí firmy zvýšily vývoz do zemí Evropské unie celkem o 9,5 miliardy korun. Největší podíl na tom měl obchod s Německem, Nizozemskem, Rakouskem a Finskem. Naopak méně českého zboží odebralo Španělsko, Itálie, Belgie, Rumunsko, Velká Británie, Švédsko, Polsko a Slovensko. Vzájemná obchodní bilance se zhrošila s Čínou a Ruskem a to o 10,6 miliard a 4,6 miliard. O co není zájem Na poklesu exportu se nejvíce podepsaly stroje a dopravní prostředky, které vykázaly pokles o 22,2 procent. Klesl také vývoz elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů, silničních vozidel, strojů a zařízení všeobecně užívaných v průmyslu a telekomunikačních zařízení.

Pramen: ČSÚ

Autor: