Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Exprezident je viněn z korupce

Česko

Bývalý tchajwanský prezident Cchen Suej-pien je ve vězení. Manipuloval prý důkazy a ovlivňoval svědky

TCHAJ-PEJ Titulní strany všech tchajwanských deníků včera zaplavily fotografie bývalého prezidenta Cchen Suej-piena (57) s rukama nad hlavou a v poutech. Právě Cchenův korupční skandál, který začal vyplouvat na povrch ještě za doby jeho vlády a vedl na ostrově k rozsáhlým demonstracím, byl podle analytiků jedním z důvodů, proč dříve vládnoucí Demokratická pokroková strana (DDP) utrpěla tak drtivou porážku v letošních parlamentních i prezidentských volbách. Cchen, který nastoupil do úřadu v roce 2000 a ukončil tak padesátiletou vládu Kuomintangu (KMT), si kdysi získal sympatie svým bojem za lidská práva a vizi pro lepší a silnější Tchaj-wan. Za vlády KMTsám strávil osm měsíců ve vězení kvůli tomu, že napsal kritický článek do novin. Ekonomika Tchaj-wanu se však za Cchenovy vlády propadla. A nezlepšilo se ani mezinárodní postavení ostrova, který má oficiální diplomatické vztahy pouze s třiadvaceti státy, jež se nehlásí k politice jedné Číny.

Vztahy s Čínou se však radikálně zhoršily, když Peking na Cchenova opakovaná prohlášení o nezávislosti ostrova odpovídal hrozbami vojenské intervence. Potom se začaly objevovat zprávy o údajné korupci a zneužívání pravomoci. Hovořilo se o špercích, které si měla Cchenova rodina pořídit za peníze ze státní kasy, o nákladné svatbě Cchenova syna, kterou prý měli také financovat daňoví poplatníci nebo o účtech v zámoří. Cchen sice veškerá obvinění odmítá, jeho popularita se ale přesto dostala na bod mrazu.

Je to oběť Číně?

„Muž se po smrti dostane do nebe. Jedna z prvních věcí, kterou vidí, je zeď plná nástěnných hodin, u které stojí stařík.,K čemu ty hodiny jsou?‘ ptá se muž staříka.,Každý žijící člověk tady má své hodiny. Ručičky na nich měří lži. Pokaždé, když člověk zalže, velká ručička se posune o jednu minutu,‘ vysvětlí mužovi stařík.,Aha. A kde jsou hodiny Cchen Suej-piena?‘ ptá se muž.,Ty jsem si pověsil na strop a mám z nich větrák,‘ odpoví stařík.“ To je jen jeden z vtipů, které nyní kolují v souvislosti s Cchen Suej-pienem v tchajwanské společnosti. Bývalému prezidentovi sice zůstává věrný okruh skalních příznivců, většina obyvatel ale v souvislosti s jeho osobou nešetří kritikou.

Pokud bude obžalován, hrozí Cchenovi minimálně pět let vězení. Podle Okresního soudu v Tchaj-peji je totiž možná obžaloba až v pěti bodech – včetně braní úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele. „Po výslechu podezřelého se soud domnívá, že mohlo dojít k vážnému porušení zákonů. Existuje dostatek důkazů domnívat se, že došlo k manipulaci s důkazy a k ovlivňování svědků,“ sdělil soud v prohlášení, které mělo vysvětlit, proč nebyl prezident po výslechu propuštěn, ale zůstal ve vazební věznici. Tam může nyní bez vznesení obžaloby zůstat až čtyři měsíce. Opoziční DPP Cchenovo zatčení odsoudila s tím, že došlo k porušení jeho práv, a apelovala na vládu a soud, aby dodržovaly presumpci neviny.

„Šlo o dary byznysmenů“ Cchen v srpnu přiznal, že jeho manželka uložila na zahraniční kontra 21 milionů dolarů. Zároveň ale tvrdí, že k tomu došlo bez jeho vědomí a že šlo o dary byznysmenů na jeho předvolební kampaně. Své zatčení vnímá jako objednávku z Pekingu. A skutečnost, že k tomu došlo pár dní poté, co Tchaj-wan opustil hlavní pekingský vyjednávač, prezident Asociace pro vztahy přes Tchajwanskou úžinu Cchen Jun-lín, kterého na ostrově doprovázely masivní protičínské protesty příznivců Demokratické pokrokové strany, hovoří v jeho prospěch. „Cchen Jun-lín zažil na Tchaj-wanu horké chvilky... (Prezident) Má Jing-tiou mě teď chce poslat do vězení, aby si Čínu usmířil. Jsem na tuto roli hrdý,“ sdělil exprezident po svém zatčení. „Kuomintang a Komunistická strana Číny mě vidí jako největší překážku na cestě ke znovusjednocení,“ vysvětlil Cchen, který s pouty na rukách vítězoslavně pózoval fotografům. „Můžete uvěznit moje tělo, ale ne moji mysl. Ať žije tchajwanská demokracie, ať žije nezávislost Tchaj-wanu,“ dodal vzápětí tchajwanský politik.

O autorovi| Klára Tylová, dopisovatelka LN, Tchaj-wan

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!