Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Exšéfovi Telecomu opět hrozí soud

Česko

  16:17
BRNO - Špatné spaní zřejmě způsobí nejvyšší státní zástupkyně bývalému generálnímu řediteli Českého Telecomu Gabrielu Berdárovi. Renáta Vesecká totiž rozhodla, že se znovu prošetří jeho kauza. Berdár byl policií vyšetřován za to, že letos v květnu po svém napadení neznámými pachateli střílel po autě nevinných lidí.

Zbraň - ilustrační foto foto: Reprofoto

Zástupkyně řekla, že výsledky nového šetření budou známé do dvou měsíců. Pro Berdára to znamená, že za útok může být stíhán. Dokonce nelze vyloučit, že stane i před soudem.

Vesecká dala v říjnu pokyn, aby pražské vrchní státní zastupitelství prověřilo okolnosti, za nichž byla Berdárova kauza odložena. "Zastupitelství zjistilo, že jsou ve věci nutné další úkony," uvedla Vesecká. Nechtěla říci, v čem byly nalezeny nedostatky. Případ se dostane zpět k zastupitelství, které se jím již dříve zabývalo.

Bývalého ředitele Českého Telecomu podezřívali z výtržnictví, případně z pokusu o ublížení na zdraví. Policie i zastupitelství pak ale dospěly k závěru, že nespáchal trestný čin ani přestupek.

Berdára 6. května napadli a zbili před jeho domem nedaleko Prahy dva muži. Pachatelé ho asi udeřili železnou tyčí do hlavy. Při odhalení by jim hrozilo obvinění z ublížení na zdraví. Policie je ale nevypátrala a v červenci případ odložila. Stížnost
Berdára na odložení kauzy byla zamítnuta.

Po útoku odjel Berdár autem na ošetření do nemocnice. Cestou osmkrát vystřelil legálně drženou zbraní po vozidle, které potkal  na polní cestě a jehož osádku, tvořenou Vladimírem Račkem a  Stanislavem Stěhulem, mylně považoval za útočníky. Auto po Berdárově střelbě havarovalo a skončilo v příkopu.

Vyšetřování ukázalo, že Berdár střílel směrem do země a také zasáhl pouze spodní část vozu - dvěma či třemi střelami. Podle policie nemohl ohrozit život ani zdraví osádky, ani způsobit větší škodu: střelba poškodila jen kolo a jeho zástěrku.

Račko ani Stěhule nebyli zraněni. Stali se však podezřelými, i když od počátku jakýkoli podíl na přepadení Berdára odmítali. Po čase se ale začalo ukazovat, že byli pouze v nesprávný čas na nesprávném místě, a policie je od podezření z útoku očistila.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!