9. února 2017 8:40, aktualizováno  11:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exsenátor Novák nechce do Česka. Odmítl zjednodušené řízení o vydání

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
Alexandr Novák. Bývalý senátor ODS měl vzít úplatek 43 milionů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Novák. Bývalý senátor ODS měl vzít úplatek 43 milionů. |

BERLÍN Bývalý senátor za ODS Alexandr Novák odmítl zjednodušené řízení o vydání do Česka, takže o přípustnosti vydání bude muset rozhodnout vrchní zemský soud ve Frankfurtu nad Mohanem. Učinit by tak mohl v příštích týdnech, sdělila ČTK německá justice. Novák, kterého na českou žádost zadržela německá policie, čelí v České republice obvinění z manipulací při rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji.

Bývalý senátor za ODS Alexandr Novák odmítl zjednodušené řízení o vydání do Česka, takže o přípustnosti vydání bude muset rozhodnout vrchní zemský soud ve Frankfurtu nad Mohanem. Učinit by tak mohl v příštích týdnech, sdělila ČTK německá justice. Novák, kterého na českou žádost zadržela německá policie, čelí v České republice obvinění z manipulací při rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji.

„Stíhaný nesouhlasil se zjednodušeným řízením o vydání,“ napsal ČTK mluvčí vrchního

státního zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem Alexander Badle. Pokud by s ním Novák souhlasil, nemusel by se už případem zabývat soud a věc by řešilo jen vrchní státní zastupitelství.

„Pokud s vydáním nesouhlasí, musí o přípustnosti vydání rozhodnout vrchní zemský soud,“ vysvětluje další postup mluvčí vrchního zemského soudu ve Frankfurtu Ingo Nöhre. Termín jednání ještě nebyl stanoven, Nöhre ale očekává, že se odehraje v příštích týdnech.

Soud při rozhodování o přípustnosti vydání posuzuje například to, jestli jde o trestný čin,

za který hrozí alespoň jeden rok odnětí svobody, zda je dané jednání trestné v obou zemích nebo jestli už podezřelý za stejný čin nebyl pravomocně odsouzen v jiné zemi Evropské unie.

Novák byl na základě eurozatykače zadržen 24. prosince ve Frankfurtu a 3. ledna ho vrchní zemský soud poslal do vydávací vazby. Procedura předání stíhaných do země, která eurozatykač vydala, má trvat zpravidla do 60 dnů od zadržení. Žádná pevná lhůta ale v německých zákonech podle Nöhreho daná není.

Pokud vrchní zemský soud přípustnost vydání potvrdí, může se někdejší český politik

obrátit na Spolkový ústavní soud, pokud by měl pocit, že byla dotčena jeho základní práva. Takový postup by případ výrazně protáhl.

To, že je Novák německým občanem, jeho vydání do Česka nebrání. Německé ministerstvo spravedlnosti obecně uvádí, že vydání trestně stíhaných německých občanů do dalších zemí EU je možné při splnění několika podmínek. Zásadní je, do jaké míry se daný čin váže k zemi, která o vydání žádá. Roli hraje také to, jestli čin podstatným způsobem nesouvisí s Německem, a konečně možnost odpykat si případný trest vězení ve spolkové republice.

Kauza Regionálního operačního programu Severozápad se týká evropských dotací v

Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu je obviněno 24 lidí, jsou mezi nimi politici, vysocí úředníci a podnikatelé. Obvinění míří mimo jiné na krajské špičky sociální demokracie - nynějšího předsedu ČSSD v Karlovarském kraji a starostu Chebu Petra Navrátila či bývalou ústeckou hejtmanku Janu Vaňhovou. Za ODS jsou vedle Nováka mezi obviněnými podnikatel Daniel Ježek či bývalý primátor Mostu Vladimír Bártl, který je nyní ředitelem odboru ministerstva průmyslu a obchodu.

Novák byl v minulosti odsouzen ke čtyřem rokům vězení za přijetí více než čtyřicetimilionového úplatku. Soud ho v roce 2015 podmínečně pustil na svobodu po odpykání poloviny trestu.

ČTK
  • 12Diskuse

Najdete na Lidovky.cz