Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Extáze léčí posttraumatický syndrom

Česko

Zakázaná droga extáze se ukázala v klinických zkouškách jako účinný prostředek při léčbě tzv. posttraumatického syndromu. Toto duševní onemocnění postihuje především oběti a svědky násilných trestných činů, účastníky nehod a lidi zasažené nejrůznějšími katastrofami. Nemocní nedokážou zapomenout na hrůznou zkušenost. Děsivé vzpomínky se jim stále znovu a znovu vracejí.

Léčba je komplikovaná a zdlouhavá. Vedle psychoterapie předepisují lékaři pacientům i léky na potlačení depresí. Plné pětině nemocných přesto nepřináší léčba úlevu. Americký psychiatr Michael Mithoefer představil na kongresu Mezinárodní společnosti pro studium traumatického stresu v Chicagu výsledky léčby třiadvaceti pacientů s posttraumatickým syndromem, u nichž tradiční terapie selhala. Většinu dobrovolníků tvořily ženy, které se staly obětí sexuálního násilí. Dva pacienti trpěli posttraumatickým syndromem po děsivých zážitcích z války v Iráku.

Mithoefer podával pacientům buď zcela neškodné tablety čili placebo, anebo účinnou látku drogy extáze 3,4-methylendioxy-N-methylamfetamin zkráceně označovanou jako MDMA. Většina pacientů absolvovala tři léčebné kúry a o dva měsíce později se podrobila vyšetření u psychologa Marka Wagnera z Medical University of South Carolina, který se předchozí fáze Mithoeferova experimentu neúčastnil. Psycholog netušil, kteří dobrovolníci užívaliMDMAa kteří brali placebo.

Výsledky byly přesvědčivé. Stav drtivé většiny pacientů užívajících MDMA se výrazně zlepšil. Ve skupině s placebem dosáhla srovnatelného zlepšení jen čtvrtina nemocných.

Podle Minthoefera nelze úspěchy v léčbě připsat pouze účinkům MDMA. Klíčem k úspěchu je užívání této látky v kombinaci s dalšími léčebnými postupy. MDMApotlačuje strach a prolamuje uzavřenost pacientů s posttraumatickým syndromem. Může zvýšit důvěru v lékaře a léčbu.

„Látka působí jako katalyzátor celého léčebného procesu,“ řekl Minthoefer v rozhovoru pro vědecký týdeník Nature. Zároveň však přiznal, že jde o studii na malém počtu pacientů a její výsledky bude nutné ověřit na větší populaci nemocných.

Zopakování podobného experimentu nemusí být jednoduché. MDMA je postavena v Evropě i Americe mimo zákon. Minthoeferovi trvalo pět let, než získal ke klinické zkoušce povolení. Někteří odborníci navíc upozorňují na fakt, že posttraumatický syndrom je komplikované onemocnění, k němuž přispívá řada různých faktorů a neexistuje na něj univerzální léčba.

„K jakékoli zázračné léčbě posttraumatického syndromu bychom měli přistupovat s velkou opatrností,“ varoval britský psychiatr Simon Wessely z londýnské King’s College a dodal, že on sám by na základě současných poznatků léčbu pomocí MDMA rozhodně nedoporučoval.

***

Čekání na povolení klinické zkoušky trvalo pět let. Látka je v Evropě i Americe postavena mimo zákon.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...