Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Extrémní šikana nájemníků: majitel zboural koupelnu a záchod

Zničený dům, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zničený dům, ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Nejdřív nechal karlovarský podnikatel Štefan Orth svým nájemníkům manželům Kolečkovým zbourat koupelnu a záchod. Pak strhl střechu a počkal, až je vyžene déšť. Případem extrémní šikany nájemníků se včera zabýval Vrchní soud v Praze.

Pravomocně rozhodl, že Orth musí penzistovi Oldřichu Kolečkovi zaplatit 75 tisíc odškodného za zásah do jeho soukromí a práva na rodinný a manželský život. "Mám radost," řekl po rozsudku Kolečko.

Orth si verdikt poslechnout nepřišel, jeho advokátka Jana Bodláková ho nijak nekomentovala. O dovolání k Nejvyššímu soudu se prý "s klientem ještě poradí".

V bytě žili skoro 40 let
Do třípokojového bytu na karlovarském Mattoniho nábřeží se Kolečkovi nastěhovali v roce 1969 a čtyřiatřicet let tam nerušeně žili. V roce 2003 však dům koupil Orth a brzy nato rozdal nájemníkům výpovědi.

Kolečkovi souhlasili, Orth jim však nesehnal náhradní bydlení, na které měli právo. "Dal čtyři nabídky, ty však byly buď nepřijatelné, či nebyly míněny vážně," vysvětluje Kolečkův advokát Petr Kočí.

Místo záchodu chodili na kýbl
Vzápětí Orth přitvrdil. "Vybourali všechny příčky. Stavební povolení dostali až dodatečně, my ale žili rok na staveništi," vzpomíná Kolečko. Pořád šlo o nevinnou předehru. Ta skončila v červnu 2005, kdy pár po návratu z dovolené zjistil, že Orth nechal zbořit přístavek, v němž měli koupelnu a záchod - museli pak chodit na kýbl.

Následně nechal podnikatel strhnout střechu, do bytu napršelo a většinu vybavení zničila voda s plísní. Manželé vzdorovali, nakonec ale odešli na ubytovnu. Tři roky nato Květa Kolečková zemřela. Její muž míní, že k tomu přispěl stres z nuceného stěhování: "Nesla to těžko, dokázat to ale nejde."

Orth se snažil svalit odpovědnost na bratra
Případ řešila i policie. Orthův bratr Marian, který řídil stavební práce, za zbourání přístěnku dostal měsíční podmínku. Kolečkovi chtěli, aby jim Orth zaplatil více než 400 tisíc za zničené věci, vzhledem ke smrti Květy Kolečkové však soud nerozhodl. K rozsudku dospěla jen žaloba, v níž Kolečko žádal půl milionu korun za nemajetkovou újmu.

Zbourání přístavku a střechy Orth nepopíral, odpovědnost však chtěl svalit na bratra: "Můj klient uvádí, že nebyl stavebníkem a pokyny ke zbourání přístěnku nedal. Ty dal Marian Orth," zopakovala u soudu Bodláková. Soud to však nevzal v potaz. Potvrdil dřívější verdikt, že Štefan Orth musí Kolečkovi zaplatit 75 tisíc odškodného. Částku snížil s tím, že se Orth přece jen snažil a manželům nabídl náhradní bydlení.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....