Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Facebook radikalizuje islamisty. Pozor na vlky samotáře, varují zpravodajci

ISIS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ISIS | foto: Reuters

PRAHA Ačkoli se Česko zapojuje do protiteroristických operací NATO a EU, není pro islámské radikály primárním cílem, uvádějí vojenští zpravodajci. V souvislosti se sledováním aktivit teroristických organizací ale varují před vlky samotáři, kteří plánují útoky nezávisle na velkých uskupeních.

Zpravodajci ve své zprávě vyzdvihli dominantní úlohu džihádistických webů a sociálních sítí, kde radikálové nekontrolovatelné šíří své myšlenky a postoje, čímž ovlivňují smýšlení mladých evropských muslimů. V této souvislosti zmiňuje zpráva hlavně Twitter a Facebook. „Tím se zvyšuje hrozba vlků samotářů, kteří teroristické útoky plánují a provádějí nezávisle na al-Káidě a jsou proto obtížněji odhalitelní zpravodajskou činností.“

V souvislosti s tím Vojenské zpravodajství monitorovalo také odnože al-Káidy, které v vznikly důsledku Arabského jara. Nejvážnější hrozbu podle nich představuje syrská odnož al-Káidy ISIS.

Agenti se v loňském roce soustředili také na sledování aktivit teroristických organizací, které by mohly znamenat přímou bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku či jejich spojence v obraně. Monitorovali především al-Káidu, která se zaměřila na „šíření džihádistické ideologie mezi muslimskou komunitou v Evropě, včetně Česka“.

„Přestože se Česká republika aktivně zapojuje do protiteroristických operací NATO a EU v Afghánistánu a Mali a nadále se hlásí k tradičnímu spojenectví s USA a Izraelem, není pro islamistické teroristické organizace primárním cílem,“ stojí ve zprávě.

Reálné riziko teroristického útoku však podle agentů Česku přímo nehrozí. „Vysokému riziku však v tomto ohledu čelí příslušníci armády působící v zahraničních misích NATO, EU a OSN a také čeští vojenští diplomaté na zastupitelských úřadech, a to především v zemích Blízkého a Středního východu, severní Afriky a Asie, kde regionálně působí zejména odnože al-Káidy,“ upozornili vojenští zpravodajci.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

J. Mrázek Pozor na švédy....... 11:25 31.10.2014

VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?
VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?

Učit se zábavnou hrou, to je ideální pro každé dítě, viďte? S dobrými pomocníky to jde jedna báseň, jako třeba s Chytrými vějíři, které jsme s dětmi vyzkoušeli.