Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Fakta a údaje o indickém 11. září

Česko

* Atentátníků bylo nejméně deset, devět z nich bylo zabito, jednoho – Pákistánce Azama Amira Kasava – se podařilo zadržet živého. Atentátníci, z nichž mnozí připomínali svým vzezřením spíše bohaté studenty z dobrých rodin než teroristy, se přihlásili k pákistánské militantní organizaci Laškare tajjaba. Ta bojuje za odtržení indické části Kašmíru a její připojení k Pákistánu.

*Záměr atentátníků je zatím předmětem spekulací. Podle některých hypotéz bylo jejich hlavním cílem vyvolat napětí mezi Pákistánem a Indií, jež spolu mají množství nevyřízených účtů a v minulosti mezi sebou svedly několik válek.

* Cílem útoků bylo finanční a turistické centrum Bombaje, nejrozvinutějšího města Indie. Desítka bombových atentátů zasáhla také cíle oblíbené západními turisty, jako jsou kavárny a restaurace. Bomby však zabíjely také na nádraží a v místní nemocnici. Hlavním cílem útoků bylo několik luxusních hotelů v centru města – zcela zničeny měly být dva obří hotely, Tádž Mahal a Oberoi.

* Indické úřady selhaly podle všeho především před atentáty, kdy přípravy, přes množství kolujících zvěstí o útocích, nedokázaly včas odhalit. Otazníky visí i nad průběhem osvobozovacích operací, které byly spíše přestřelkami než detailně naplánovanými akcemi.

Fiaskem skončil pokus o osvobození židovského centra, při němž zahynulo pět izraelských rukojmí, přežilo pouze malé dítě jednoho z rukojmí. Ze západního pohledu bylo příliš mnoho obětí i při dalších akcích.

* Oběti atentátů tvoří v drtivé většině Indové. Jednak proto, že jich byla většina mezi hosty pětihvězdičkových hotelů Tádž Mahal a Oberoi, jednak to také byli především Indové (často ti nejchudší), kteří zahynuli při bombových atentátech na nádraží a v nemocnici. Tam zemřela více než čtvrtina všech obětí.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...