Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Vinohradská nemocnice stěhuje archiv od Arenbergera, zaplatí dvojnásobek

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) foto: Michal ŠulaMAFRA

Pražská Fakultní nemocnice Královské Vinohrady vybrala nové prostory pro svůj archiv místo původního objektu, který měla pronajatý od bývalého ředitele nemocnice a exministra zdravotnictví Petra Arenbergera. Podle vyjádření nemocnice se archiv stěhuje do Vodňan na Strakonicku.
  10:34

Za pronájem nových prostor začne nemocnice platit od 1. února, uvedl iROZHLAS.cz. Dosavadní prostory pro archiv byly v obci Netřeba na Mělnicku. Nemocnice si je pronajala v roce 2013 od Arenbergera, který byl tehdy náměstkem ředitele nemocnice a od roku 2019 jejím ředitelem.

Od 7. dubna do 26. května 2021 byl Arenberger ministrem zdravotnictví ve vládě Andreje Babiše. Ve funkci ministra skončil poté, co se v médiích objevily informace například právě o pronájmu budovy pro nemocniční archiv nebo o tom, že ke konci roku 2020 uvedl v majetkovém přiznání mnohonásobně vyšší majetek a příjmy, než udával v předchozích letech. Arenberger po rezignaci prohlásil, že jediným jeho pochybením bylo nesprávně vyplněné majetkové přiznání.

Pronájem budovy pro archiv od Arenbergera ukončila nemocnice už loni. Mluvčí nemocnice Tereza Romanová to tehdy potvrdila serveru iROZHLAS.cz 3. září. Smlouva na nový pronájem byla uzavřena na konci minulého týdne. „Nový prostor pro archiv už je vybraný, se stěhováním nebudeme otálet. Není důvod,“ řekl serveru náměstek nemocnice pro léčebně preventivní péči Jan Votava, který je po pátečním odvolání Arenbergera z funkce ředitele také dočasně pověřen vedením nemocnice.

Za pronájem budovy pro archiv od Arenbergera nemocnice platila podle dřívějších informací serveru Seznam Zprávy 100 tisíc korun měsíčně. Poté, co se Arenberger stal ministrem zdravotnictví, stanovil podle serveru nájemné na symbolickou jednu korunu měsíčně. V nových prostorách bude nemocnice platit za pronájem přes 200 tisíc korun měsíčně. „Vítězná nabídka splňovala všechna zadaná kritéria a zároveň byla ekonomicky nejvýhodnější,“ řekla serveru iROZHLAS.cz mluvčí nemocnice k novému pronájmu.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v pátek 21. ledna odvolal Arenbergera z čela Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. „Nové vedení se musí zaměřit především na otázku nastavení funkčních manažerských procesů a problematiku zadávání veřejných zakázek,“ uvedl poté Válek. Arenberger v médiích tvrdil, že rezignoval sám.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat