12. října 2010 12:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Falešný kardinál Vlk klame na internetu. Modlil se i za prohru Skotů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Kardinál Miloslav Vlk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kardinál Miloslav Vlk. | foto: Lidové noviny

PRAHA Kardinál Miloslav Vlk má na internetu falešného dvojníka. Prostřednictvím sociální sítě Twitter šíří zprávy z církevního i soukromého kardinálova života. Přidává citace z bible, oroduje za dary lidem v nouzi, ale modlí se například i za prohru Skotů ve fotbale.

"Věřit Bohu znamená spolehnout se na to, v co doufáme, a být si jist tím, co nevidíme. (Žd 11:1) Synu, samozřejmě, že jsem pravý," vyvrací falešný kardinál nejistotu jednoho z odběratelů svých příspěvků, který zapochyboval, že na Twitteru vystupuje skutečně kardinál Miloslav Vlk.

Co je to Twitter?

Twitter je sociální mikroblogovací síť, která umožňuje uživatelům posílat příspěvky a zároveň a číst příspěvky zaslané jinými uživateli. Říká se jim tweety a maximální možná délka činí 140 znaků. Zasílat je lze přímo přes stránku Twitter nebo pomocí SMS. Člověk, který odebírá příspěvky jiných, je označován jako follower.

Uvěřit, že se jedná o skutečného kardinála, je při čtení některých příspěvků poměrně jednoduché. Jednou dvojník referuje o pobytě v Londýně při příležitosti návštěvy papeže Benedikta XVI., po čase o dění v Římě, načež informuje o své cestě za přáteli v Bavorsku. Používá církevní slovník a občas přiloží i fotografii ze svých cest.

Čtenář ale začne pochybovat ve chvíli, kdy si přečte příspěvky, které vyvolávají nejen úsměv, ale i váhání nad tím, zda-li by se kardinál takovýmto způsobem vyjádřil. Příkladem budiž zpráva z odpoledne před fotbalovým utkáním Česko-Skotsko: "Ti ohavní Skoti mě rozčilují! Nejen že se převlékají za ženy, ale jeden po mě dnes hodil nakouslé jablko. Budu se modlit za jejich porážku!"

Pochyby vyvolává i komentování politické scény: "Ministr John je živoucím důkazem, že Darwinova evoluční teorie není validní a jedinou rozumnou odpovědí zůstává Genesis."

Bereme to s úsměvem

Ať už je kardinál fanouškem fotbalu či odpůrcem ministra vnitra, veřejně se tímto způsobem nikdy nevyjádřil. Nepravost tweetů, jak se příspěvkům na Twitteru říká, potvrdilo samo Arcibiskupství pražské. "Zajímali jsme se o to, zda-li je možné podniknout vůči autorovi těchto příspěvků nějaké kroky. Ale nejde to," uvedla pro server Lidovky.cz Hana Pohořalá z kardinálova sekretariátu.

Shodli se však na tom, že obsah tweetů je ještě v akceptovatelném rámci. "Ve finále se pan kardinál těmto příspěvkům zasmál," dodala Pohořalá.

Podvodníkovi nelze upřít, že má bujnou fantazii. Mnohé příspěvky čtenáře dovádí až k domněnce, že by dotyčnou osobou mohl být někdo z kardinálova okolí. Každopádně má však kardinál Vlk minimálně jednoho skutečně skalního fanouška. A ten zas stovky příznivců na Twitteru. 

Sladké plody tweetování

Podvodníkovy příspěvky odebírá už přes 1000 uživatelů sociální sítě Twitter, což je na české poměry slušné číslo. (Pro srovnání: Miloš Čermák, oblíbený mediální odborník spřízněný se sociálními sítěmi, má odběratelů přes 4500.) A podle falešného kardinála působení na Twitteru už přináší ovoce: "Dnešní hojná účast na ranní mši u sv. Benedikta mi udělala velkou radost! Zdá se, že má pastorační činnost na Twitteru přináší sladké plody."

Výběr z tweetů falešného kardinála:

V noci se mi zdál divný sen. Vystupoval v něm Graubner a oba jsme byli na nějákém indiánském kongresu v Brazílii. Nevím jak si to vykládat.

Duka je v Německu, takže na arcibiskupství panuje uvolněná nálada. Mladší ročníky vyrážejí do města, já patrně zvolím večer u vína a tv.

Z návštěvy Bavorska: Bavorsko, to jest balzám na duši. Něco jako Čechy, když si odmyslíte špínu, hrací automaty a nekvalitní salám. A přidáte za okna pelargonie.

Rád bych se vyjádřil ke kauze Vlk na Šumavě. Ano, k těm horám mám krásný vztah, působil jsem kdysi na Klatovsku, Ne díky, vracet se nemíním.

Z návštěvy Londýna: Ráno Svatý otec blahořečil kardinála Newmana, zítra jedeme domů. Irští bratří mě večer berou na Guinness -není stylovějšího nápoje k sutaně!

Nebýt kardinálem, tak chci být Johnny Cash. Ta píseň mi připomíná mládí: tramping, Sázavu, rum, Marsky a život bez Boha.

spaŠárka Pálková
  • 7Diskuse