Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Falešný šlechtic z Frýdku obral lidi o 92 milionů, u soudu dostal 10 let

Karel Šimko (vpravo) před vynesením rozsudku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Šimko (vpravo) před vynesením rozsudku. | foto: Josef GabzdylMAFRA

OSTRAVA Krajský soud v Ostravě ve středu poslal za podvod na deset let do vězení Karla Šimka z Frýdku-Místku. Muž o sobě tvrdil, že je šlechtic, a od stovek lidí z celé země podle rozsudku vylákal pod příslibem výhodné investice přibližně 92 milionů korun.

Soud se vlekl tři roky. Rozsudek má 66 stran a během dnešního dne jej soudce nestihl celý přečíst. Vyhlašování proto bude pokračovat ve čtvrtek.

Podle obžaloby Šimko podvedl zájemce, kteří chtěli investovat v jeho společnosti Astra Invest Limited. Sliboval jim zhodnocení vkladů až o 200 procent, přičemž od nich přebíral částky až do sedmi milionů korun. Někteří poškození mu svěřili celoživotní úspory. Někteří investoři přivedli i příbuzné, o úspory tak přišly i celé rodiny.

Tvrdil, že je vlastník zlatého pokladu

Šimko podvedeným ukazoval diamanty a zlaté mince, přičemž tvrdil, že je vlastníkem zlatého pokladu. Podle kriminalistů ale muž mince koupil až za vklady prvních investorů. Šimko zájemcům také tvrdil, že je správcem majetku řady bohatých lidí z celého světa.

Sám Šimko před soudem tvrdil, že i on je obětí a že za vše může jeho společník, který ho prý připravil o desítky milionů korun. Prohlašoval, že svým závazkům je připraven dostát.

Soudce ale řekl, že v době, kdy od poškozených lákal peníze, už obžalovaný měl devítimilionové dluhy u finančního úřadu.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...