Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Falešný Zeman se proběhl v trenýrkách po Hradě. Byla to recese, tvrdí aktér

Falešný Zeman proběhl Hradem na protest proti bezpečnostním opatřením. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Falešný Zeman proběhl Hradem na protest proti bezpečnostním opatřením. | foto: Deníček poker regaReprofoto

PRAHA „Já jsem tady doma,“ vykřikoval v úterý na Hradě polonahý muž v červených trenkách a masce prezidenta Miloše Zemana. Tvrdí, že se jedná o reakci na zesílené bezpečnostní opatření, kvůli němuž se před vchodem na Pražský hrad tvoří fronty. „Celé naší recesistické akce se účastnila pouze úzká skupina přátel, scénář vznikal v podstatě na místě,“ řekl běžec v trenýrkách.

Turisty na Hradě čekalo v úterý překvapení. Po areálu zabezpečeného sídla české hlavy státu pobíhal téměř nahý „prezident“, oblečený pouze do rudých trenek. Přitom vykřikoval: „Tohle je můj Hrad!“ a jeho přátelé ho natáčeli na video. Nakonec si muž zapózoval i s hradní stráží. Nejednalo se však o skutečnou hlavu státu, ale o recesistu v gumové masce.

Původně se mělo jednat o zábavu bez politického pozadí, bezpečnostní opatření na Hradě však skupinu pokerových hráčů vyprovokovala k drobnému aktivismu. Svým během muž částečně odkazoval na akci umělců ze skupiny Ztohoven, kteří vyměnili loni na podzim prezidentskou standartu za obří rudé spodní prádlo.

„Mělo jít původně jen o přeběhnutí areálu Pražského hradu v červených trenkách. Když jsme se pak zamýšleli nad některými prohlášeními pana prezidenta z poslední doby a následně začalo to obléhání Hradu zevnitř, tak jsme se rozhodli běh spojit s menším aktivismem a měli jsme jasno, že se poběží v masce za skandování konkrétních hesel,“ popsal serveru Lidovky.cz běžec v masce Zemana, který se představil jako Jan Lenoch.

Výkřik „já jsem tady doma“, kterou falešný Zeman křičel, poukazuje podle Lenocha na prezidentovo chování z poslední doby. K bezpečnostním opatřením na Pražském hradě není podle novopečeného aktivisty důvod. „Žijeme v šesté nejbezpečnější zemi na světě. Pravděpodobnost teroristického útoku v Praze je statisticky srovnatelná s rizikem teroristického útoku na Islandu,“ argumentuje.

Prezidentův mluvčí nechce vystoupení recesisty řešit. „Už je to nuda. Někdo se svlékl do půl těla a pobíhal jak na komunistické spartakiádě v červených trenýrkách. Doporučuji příště zacvičit sestavu Poupata, vzor 1985,“ reagoval.

Téměř bez přípravy

Příprava na akci prý nezabrala moc času. S předstihem musela jen skupina koupit gumovou masku a „cvičební úbor“. Pak se vetřeli do Hradu s kamerou, několikrát se prošli po areálu, aby zkontrolovali terén a vyrazili na spanilý běh.

Doteď nepřišly ani problémy s policií a do křížku se na místě skupina nedostala ani s hradní stráží. „Na místě jsme nezachytili jedinou stížnost, dokonce ani od personálu Hradu. Ohlasy, které jsme následně na video obdrželi, jsou v drtivé většině pozitivní a je vysoce pravděpodobné, že mezi další sázky zahrneme i volné pokračování Hradní výzvy,“ plánuje Lenoch.

Falešný Zeman proběhl Hradem na protest proti bezpečnostním opatřením.
Kontroly na Pražském hradě.

Akce měla prý jen jeden malý problém. „Při vstupu nám ochranka zabavila lahev Becherovky, kterou měl náš Miloš mít při běhu v ruce. Tak třeba příště,“ lituje Lenoch.

Hrad od začátku týdne neustále zpřísňuje bezpečnostní opatření. Zpočátku pouze turisty prohledávala ochranka, jak ale upozornil server Lidovky.cz, i přesto se povedlo do areálu lidem pronést nebezpečné předměty. Nakonec se pro vstup do památky vyčlenil jen jeden vchod. Opatření od samého počátku obhajuje hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...