Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Falické hodiny budí rozpaky

Česko

Ostuda za dvanáct milionů. Tak lidé komentují nově odhalený hodinový stroj na náměstí Svobody v Brně.

BRNO Na pražském orloji taky nepoznáte, kolik je hodin. Tak hájí tvůrci nový hodinový stroj na náměstí Svobody v Brně, když lidé kritizují, že je zcela nezřetelné, kolik je hodin.

Stroj postavený za dvanáct milionů korun navíc řádně nefungoval ani při svém slavnostním spuštění. První kuličku, kterou budou hodiny vypouštět vždy v 11 hodin jako netradiční suvenýr, připravené děti nechytily. Skončila „v propadlišti dějin“ na dně stroje.

„Jako atrakce by ten nápad s kuličkami byl asi dobrý. Jako hodiny ale ten objekt nestojí za nic,“ prohlašovali Brňané. Na novou dominantu náměstí Svobody se po oba víkendové dny přišly ze zvědavosti podívat tisíce lidí. „Ještě že máme ty hodiny na věži svatého Jakuba. Tady na těch není vidět vůbec nic,“ shodovali se mnozí přímo u obelisku i v diskusích na internetových serverech. Lidé se současně trefují zejména do podoby hodin.

Tvar nábojnice či bomby, který prosazují autoři společně s primátorem Romanem Onderkou, nevyužil při popisu hodin téměř nikdo. Většina přirovnává výtvor k falu a volí nejrůznější srovnání s těmi, kdo za jeho výběrem stojí. „Tak má pan primátor konečně vlastní sochu,“ žertovali někteří. „Nábojnice? Leda tak letecká bomba bez křidýlek jako připomínka toho, jak Švédové za třicetileté války při obléhání Brno bombardovali,“ žertovali mezi sebou i vojáci v historických uniformách při spuštění hodin v sobotu dopoledne. Stroj aktivoval Onderka mobilním telefonem.

Hodiny, tvořené rotujícími pásy na vrcholu monumentu, jsou řízené časovým signálem vysílaným z Frankfurtu, po poruše se umí nastavit samy.

Pozitivní slova zněla o víkendu pouze ke zvolenému materiálu. „Ale i pouhý obelisk by z té žuly byl lepší,“ poznamenala jedna z přihlížejících Dana Kroupová.

Současní brněnští radní instalaci stroje zadali po opravě náměstí Svobody, chybějící hodiny patřily k nejčastější kritice, která se na rekonstruované „srdce“ Brna před čtyřmi lety snesla. Mnoha lidem vadil také nedostatek zeleně.

Lidé se ale shodují, že radnice by v oblasti času měla zasáhnout spíše vůči mnoha hodinám v ulicích, které nefungují, a matou. Takové jsou například dvoje na Moravském náměstí, další poblíž podchodu u hlavního nádraží, na malém městském okruhu lze najít řadu hodin, jež ukazují na každé straně jiný čas. Další zmizely, například z křižovatky Úvoz-Údolní.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...