Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Fáma stěhuje Romy po Brně

Česko

  22:35
BRNO - Romové z okolí Bratislavské ulice se budou stěhovat na okraje Brna. Radní se inspirovali Vsetínem, staví a kupují pro ně nové budovy. Tak zní fáma, která se valí brněnskými ulicemi a e-maily.

Trojice domů na Vranovské ulici má být zbourána kvůli nevyhovujícímu technickému stavu. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Fantazie lidí zapracovala. Na radnici ve čtvrti Medlánky denně odpovídají na dotazy lidí, kteří se bojí, že nově budovaný dům se stovkou bytů pro sociálně slabší rodiny je určen právě Romům. Stejně tak je zavalen starosta městské části Brno-sever Leo Venclík, jehož tvrzení o možném rozestěhování Romů mohla pomoci fámu uvolnit.

„Nic jsme nezačali. Je sice pravda, že chystáme zboření tří domů na Vranovské ulici, ale nový vznikne na jejich místě,“ řekl LN Venclík. Podle něj však bude z pevnějšího materiálu, aby si obyvatelé nemohli propojovat byty a dostávat se například k přípojkám energií.

„A navíc bude mít vrátnici, aby se do každého z bytů nestěhovaly desítky dalších obyvatel. Jinak to ale bude standardní dům se vším všudy, s nájemní dobou na dobu určitou,“ řekl. Podle něj i dočasné stěhování řeší v rámci čtvrti. „Když jsme chtěli jednu rodinu nastěhovat do panelového domu na Lesné, měli jsme tu petici,“ dodal.

Fantazie lidí zcela logicky pracuje, říká psycholog
Žádné „hromadné odsuny“ ze svých problémových lokalit neplánuje ani městská část Brno-střed. „Víc k tomu nemám co dodat,“ sdělil včera starosta Michal Bortel.

Psycholog Jiří Brančík má reakci lidí za přirozenou. „Stačí jedno vyjádření, kombinované s něčím, co se jinde děje, pracuje fantazie a vznikají fámy,“ říká.
 Například na radnici v Medlánkách ale jen kroutí hlavou. „Je to celé úplný nesmysl,“ radikálně vyvrací tvrzení o novém romském ghettu místostarosta Jan Vencálek.

Odrazovým můstkem pro spekulace se podle něj stala plánovaná výstavba stovky bytů pro tzv. příjmově vymezené osoby v Jabloňové ulici. Byty postavené se státní dotací jsou podle nařízení vlády určeny samostatně žijícím osobám, jejichž průměrný měsíční příjem za poslední rok nepřesáhl 0,8 násobek průměrné měsíční mzdy.

Adekvátní přepočet lze vztáhnout i na vícečlennou domácnost. „Vzhledem k výši průměrné mzdy je takto příjmově vymezenou skupinou osob drtivá většina domácností, jejichž členové chodí každý den do práce a řádně hradí své nájemné. A může to být učitelka mateřské školky stejně jako dělník v továrně,“ píše medlánecká starostka Alena Valentová dokonce na stránkách radničního zpravodaje.

Popis bytů podle lidí: Pavlačák se suchým záchodem
Absurdní je i popis bytů, kterým lidová tvořivost fámu dokreslila pro větší věrohodnost. „Už jsem slyšel, že byty mají mít společné toalety na pavlači nebo snad jen málem suchý záchod... I to je nesmysl, jde o běžné komfortní byty a některé z nich budou dokonce nadstandardní,“ upřesnil Vencálek.

Podle něj nové byty mohly sloužit třeba i studentům a absolventům škol, aby zůstali pracovat v Brně.  Ani dementi z radnic však nepomohla. A tak texty šířené prostřednictvím elektronické pošty dokonce tvrdí, že představitelé města jednají s Vysokým učením technickým o odprodeji některých kolejí právě na podobné účely. Zaskočení zástupci techniky to razantně odmítají. „Do dneška jsme oficiálně ani neoficiálně nejednali se zástupci žádné městské části ani s magistrátem o prodeji svých ubytovacích kapacit,“ sdělila LN mluvčí školy Jitka Vanýsková.

Autoři:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...