Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Farmáři dostanou další miliardy

Česko

Ministr financí nechtěl k eurodotacím přidat ani korunu. Ministr zemědělství slibuje čtyři až pět miliard

PRAHA Čeští zemědělci by mohli ze státního rozpočtu dostat více. Ministr zemědělství Šebesta plánuje, že jim k evropským dotacím přilepší o čtyři až pět miliard korun. Doposud ministerstvo plánovalo, že dorovná europeníze jen o dvě miliardy. I to bylo více, než původně navrhoval ministr financí. Ten jim nechtěl dát z rozpočtu ani korunu, což farmáře rozzuřilo. Stejně jako zemědělci v ostatních jedenácti nových členských zemích totiž i čeští farmáři dostávají na eurodotacích výrazně méně než jejich konkurenti ve starých členských zemích. Rozdíl mohou podle přístupových dohod vyrovnávat státy z rozpočtu.

Ministr Šebesta chce peníze získat mzdovými úsporami. Podle něj půjdou v jeho resortu náklady na platy dolů až o deset procent. V jednání je i případné propouštění.

Snížit chce ministr i náklady na služby, které ministerstvu dodávají externí firmy. Dohromady by měly úspory, kterými poté ministerstvo zadotuje zemědělce, dosáhnout přibližně miliardy korun. Další prostředky chce ministerstvo získat například z Pozemkového fondu.

Zemědělské organizace dlouhodobě požadují plné dorovnání plateb na přibližně sedm miliard korun, tedy na podobnou dotaci, jakou dostanou letos. Prezident agrární komory včera uvedl, že zemědělci trvají na maximálním možném dorovnání přímých plateb, což znamená, že z prostředků rozpočtu by mělo jít přibližně sedm miliard korun. Příští týden by se kvůli zemědělským penězům měl Veleba sejít i s premiérem Fischerem.

„Dorovnání v plné výši bychom samozřejmě uvítali,“ řekl LN Milan Boleslav, předseda Svazu marginálních oblastí, který sdružuje horské a podhorské zemědělce. Maximální krácení by podle něj mohlo být o deset procent, což je hodnota, o kterou letos pravděpodobně poklesnou i tržby zemědělců z důvodu nižší ceny komodit.

Podle agrárního analytika Petra Havla není důvod pro to, aby zemědělci nyní panikařili. „To, že nyní peníze nemají zaručené, ještě neznamená, že je v průběhu příštího roku nedostanou,“ řekl Havel. Podle něj bude rozhodující, zda své doplňující platby k eurodotacím uhradí svým zemědělcům do plné výše i ostatní nové země unie. Zejména Polsko, Slovensko a Maďarsko jsou pro české farmáře největší konkurencí. „Pokud také nedorovnají, pak bude naše pozice vůči nim srovnatelná,“ uvedl Havel.

Dotace se podle Havla vyplácejí až k prvnímu prosinci příštího roku. „Bude tak jedenáct měsíců na to, aby se hledaly zdroje na navýšení těchto plateb,“ dodal.

Podpory zemědělců, ale také potravinářů, lesníků či rybářů dosáhnou v příštím roce 28,5 miliardy, což je o přibližně dvě miliardy méně než letos. Na nejvýznamnější zemědělskou dotaci, přímou platbu vyplácenou na hektar zemědělské půdy (nazývanou také SAPS), má jít příští rok v přepočtu asi 17,1 miliardy korun. Částka vyplácená zemědělcům na hektar se oproti letošku zvýší o 640 korun na 3710 korun. Ministr se věnoval i vyhazování podřízených Kromě ministerstva vnitra, kde předevčírem skončil náměstek pro elektronizaci veřejné správy, pokračují „čistky“ také na ministerstvu zemědělství. Včera ministr Šebesta odvolal tři ředitele odborů.

Poroučet se tak ze své funkce musí vrchní ředitel Jaroslav Vítek, který pod sebou má pozemkové úpravy, tedy investice do nových polních cest, rybníků, omezení eroze a podobně.

„Dnes mi předal personální ředitel mé odvolání,“ řekl Vítek. Podle informací LN pak podobný dopis dostal ještě ředitel vnitřní správy Vladimír Vojtíšek a ředitel odboru zakladatelské činnosti Jan Ludvík. Pod něj přitom spadaly například kontroly financí podniků, ve kterých má ministerstvo jakýkoli podíl, jako jsou například Budějovický Budvar či státní Lesy České republiky. Podle analytika Havla je „to, co se děje na vnitru, proti personálním změnám na ministerstvu zemědělství legrace“.

***

Chyba ministerstva 135 milionů Kč

O tolik podle Svazu marginálních oblastí ministerstvo včera omylem připravilo zemědělce. Sazbu 147,4262 eura na hektar přepočetlo totiž kurzem z 30. září. Podle názoru svazu je ale nutné interpretovat příslušnou směrnici tak, že částku má přepočítávat kurzem platným k 1. říjnu. Ten je pro zemědělce výhodnější, protože koruna v ten den o 26 haléřů posílila.

Autor: