Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fatra couvla od slavných nafukovacích zvířátek

Česko

NAPAJEDLA Sen o obnovení výroby slavných nafukovacích zvířátek z dílny designérky Libuše Niklové se rozplynul. Zůstane jen u jednorázově vyrobených buvolů, na plánované slony či žirafy nedojde.

Společnost Fatra Napajedla dokonce dala hlasovat o tom, co by lidé z rozsáhlé série hraček rádi viděli na trhu. Nyní ale od záměru obnovit výrobu upustila. Segmentový vedoucí prodeje Fatry Tomáš Dočkal ale pro ČTK uvedl, že záleží na zájmu obchodních partnerů. Ten se po výrobě edice, určené pro pražskou a zlínskou výstavu 200 dm3 dechu, neprojevil.

Generální ředitel Fatry Ivo Hanáček už letos na jaře LN řekl, že velkým problémem je konkurence levných výrobků z Číny, napajedelská výrobní cena je vyšší.

Libuše Niklová navrhovala hračky ve Fatře od poloviny 60. let. A jejich výroba trvala až do začátku let devadesátých. Přesné statistiky toho, kolik buvolů, panáčků, koček, žiraf či dalších nafukovacích postav Fatra pro „Husákovy děti“ vyrobila, neexistují. Počty podle odhadů půjdou do desítek tisíc. Buvoly a spol. poslal mimo hru problém s ftaláty přidávanými do fólií jako změkčovadlo. Látka je pro děti nebezpečná, ohrožuje například fungování jater a ledvin, může se podílet na vzniku alergií. Dnešní výrobky pro děti už musejí mít jiné složení - a takové měla i série určená pro výstavu. Vyřešeny byly i „dětské nemoci“ hraček, které často pukaly ve švech.

Fatra původní strojové vybavení pro úpravy fólií stále má a výrobu podpořil i syn výtvarnice Petr Nikl. Kromě zájmu obchodů ale chyběly i další kroky: Zatím se totiž zvířátka mohla prodávat jen jako upomínkové předměty, chybí prověření, aby patřila opět mezi hračky.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....