Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Favorit proměnil tři nominace

Česko

Césara za nejlepší francouzský film získal v pátek snímek Séraphine.

PRAHA Drama z pařížského prostředí výtvarného umění Séraphine v režii Martina Provosta dostalo v pátek v Paříži cenu César za nejlepší francouzský film uplynulého roku a posbíralo celkem sedm trofejí – mimo jiné za původní scénář, hudbu, kameru a kostýmy.

V Séraphine hrála Yolande Moreauová, která získala nejvyšší francouzské filmové ocenění za herecký výkon v hlavní ženské roli. Césara za hlavní mužskou roli obdržel Vincent Cassel za výkon v dvojdílném filmu Mesrine (Veřejný nepřítel č. 1), ve kterém ztvárnil banditu Jacquesa Mesrinea. Ten byl francouzskými úřady označen za veřejného nepřítele číslo jedna a v roce 1979 zabit při přestřelce s policií.

Mesrine byl největším favoritem s deseti nominacemi. Nakonec proměnil jen tři – ještě dostal cenu za nejlepší režii, jíž se zhostil Jean-François Richet, a také za zvuk.

Dustinu Hoffmanovi se tleskalo vstoje Jako nejlepší zahraniční film byl vyhodnocen válečný snímek Valčík s Bašírem, který vznikl v izraelsko-německofrancouzské koprodukci, o izraelsko-libanonském konfliktu. Zcela naprázdno vyšla z večera nejúspěšnější francouzská komedie všech dob Bienvenue chez les Ch’tis (Vítejte u Ch’tis), kterou loni ve francouzských kinech zhlédlo přes dvacet milionů diváků. Film byl nominován pouze v kategorii scénář.

Čestného filmového Césara převzal americký herec Dustin Hoffman, kterému publikum dlouho tleskalo vstoje. Sošku mu předala Emma Thompsonová, jeho filmová partnerka v novém filmu Last Chance Harvey.

Hoffman již ve čtvrtek získal hodnost komandéra francouzského Řádu umění a literatury, což je nejvyšší stupeň řádu, který uděluje francouzské ministerstvo kultury.

Thompsonová zasahovala na pódiu ještě jednou, když duchapřítomně upravila dekolt herečce, která nechtěně při vyhlašování ceny pro nejlepší krátký film téměř odhalila ňadro. Poznámka moderátora, že tím Thompsonová „chránila anglosaský zvyk“, připomněla podobný incident s americkou zpěvačkou Janet Jacksonovou. Sošku nakonec dostal film Les Miettes.

Navzdory původním hrozbám se ceremonie zúčastnil herec a režisér Danny Boon, který natočil komedii Bienvenue chez les Ch’tis a hrál v ní jednu z hlavních rolí. Při předávání jedné z cen se objevil provokativně v oranžových teplákových kalhotách pod slavnostním sakem a pobavenému publiku sdělil, že komediální umělci stejně víc nepotřebují, protože se nikdy Césara nedočkají a všechen čas při předávání ocenění tráví v hledišti.

Francouzská Akademie filmového umění a techniky jej nicméně možná vyslyší a filmové komedie do oceňovaných kategorií konečně zařadí. Už v roce 1984 veleúspěšný komediální herec Coluche při přebírání Césara za nejlepší herecký výkon v ponurém filmu Tchao, pantin! řekl: „Francouzská kinematografie žije z komedií, ale odměňuje dramata.“

Autor: