Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Fed půjčoval i cizím bankám

Česko

Americká centrální banka Fed skrytě „nalila“ do domácích i cizích bank miliardy dolarů, aby je ochránila před bankrotem. Levné peníze dostaly i fondy, které krizi částečně způsobily.

PRAHA Díky senátorovi Berniemu Sandersovi se svět dozvěděl, jak špatně na tom byly americké společnosti během minulých dvou let a jak moc reálné bylo podle americké centrální banky Fed zhroucení finančních trhů.

Sanders totiž při zahájení protikrizových půjček, které dosáhly objemu 3,3 bilionu dolarů, prosadil možnost vyžádat si od Fedu výpis půjček, jež byly poskytnuty během krize. A výsledky jsou překvapivé.

Například banka Goldman Sachs, která po celou dobu prohlašovala, že vše ustojí bez vládní pomoci, si od Fedu 84krát půjčila celkovou sumu blížící se 600 miliardám dolarů.

„Zachránili jsme cizí banky“ A bez finanční injekce se neobešly téměř všechny významnější americké bankovní domy - J. P. Morgan, Morgan Stanley nebo Bank of America.

Data ukazují, že riziko zhroucení finančních trhů bylo větší, než politici původně přiznávali.

Fed se všemi možnými způsoby snažil poskytnout firmám a bankám levné peníze, aby dokázaly překonat nedostatek hotovosti. Investoři totiž tehdy přestali společnostem půjčovat kvůli strachu z možných bankrotů.

Přístup k americkým penězům měly i zahraniční finanční domy jako švýcarská UBS, belgická Dexia nebo německá Commerzbank. Také britská Barclays - která v září 2008 odmítla zachránit krachující banku Lehman Brothers a o pár dní později odkoupila velkou část majetku padlé banky - si o měsíc později půjčila osm miliard dolarů při úrokové míře 1,59 procenta.

„Mluvíme o obrovských částkách, které šly na záchranu cizích bank. Stal se snad Fed centrální bankou pro celý svět?“ prohlásil senátor Sanders.

Fed se brání tím, že pomoc byla přiměřená vzhledem k podílu bank na amerických trzích.

Peníze i pro viníky krize Finance mířily i do průmyslových koncernů jako General Electric, Harley-Davidson nebo telekomunikační společnosti Verizon. Ukazuje se také, že levné peníze dostaly i hedgeové fondy, včetně těch, které byly obviňovány z podílu na zavinění krize.

Celkem obdržely 71 miliard dolarů a peníze znovu reinvestovaly. V době, kdy se hodnota cenných papírů pohybovala kvůli panice na minimální úrovni, dosahovaly některé fondy až 48procentního zhodnocení. Jejich manažeři se logicky snažili nakupovat cenné papíry co nejrychleji, dokud jejich cena opět nevzrostla.

Celkem bylo zaznamenáno okolo 21 tisíc transakcí. Fed celou operaci chválí a i s bankami (příjemci pomoci) se shoduje, že došlo k rozhýbání stagnujících finančních trhů, a firmy si tak znovu mohly začít půjčovat od soukromých věřitelů. Komentátoři si ale zoufají, že investoři dnes ještě více než dříve věří, že jim Fed z příštích problémů také pomůže.

***

ODTAJNĚNÁ POMOC

Celkový objem pomoci finančnímu sektoru v USA dosáhl 3,3 bilionu dolarů (přes 60 bilionů korun). Na každého Američana tak připadá více než deset dolarů. Kam ale pomoc přesně šla, se svět dozvídá až teď díky senátorovi Berniemu Sandersovi (na snímku).

Největší příjemci pomoci v rámci programu AMLF*

(miliardy dolarů)

Reserve Funds 19,4

J. P. Morgan 17,7

Columbia Funds 15,1

BlackRock 11,7

Morgan Stanley 9,7

Goldman Sachs 8,8

*AMLF - součást záchranného balíku, forma půjčky s ručením bezpečnými aktivy

Zdroj: Wall Street Journal

Autor: