Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Fejk si vybere svého nástupce

Česko

Ředitel pražské zoologické zahrady míří do diplomacie. Zřejmě mu pomohly i velmi dobré vztahy s politiky

PRAHA Ředitel pražské zoologické zahrady Petr Fejk téměř jistě míří na diplomatický post v New Yorku. Fejk sám tvrdí, že se až za několik dní rozhodne, zda přijme post ředitele České národní budovy v New Yorku. Naproti tomu primátor Pavel Bém o odchodu hovoří jako o hotové věci. Dokonce LN potvrdil, že Fejk bude vybírat svého nástupce.

„S Petrem Fejkem jsem mluvil, budeme hledat společně a samozřejmě i s radním Milanem Richtrem, který má zoo ve své kompetenci. Přemlouvat Petra nebudu, nemám to totiž ve zvyku, každý je zodpovědný za svoje rozhodnutí,“ sdělil LN.

Ředitel zoo, který je nyní na služební cestě mimo Evropu, však tvrdí, že se rozhodne až za týden po svém návratu. Co ho vlastně do New Yorku žene, není přitom úplně jasné. Sám Fejk totiž tvrdí, že post ředitele České národní budovy v New Yorku je finančně srovnatelný s prací v zoo. „Nejde ani o politický, ani diplomatický post. Je to především prestižní manažerská výzva,“ napsal Fejk.

Za Fejkovy éry chodil do zoo jeden politik za druhým Pětačtyřicetiletý Fejk, který bývá označován za mimořádně schopného manažera, se zná s primátorem Pavlem Bémem i dalšími předními pražskými politiky. Za branami pražské zoologické zahrady přivítal i prezidenta Václava Klause. Jednu dobu se proto spekulovalo o tom, že sám jednou vstoupí do politiky. Místo toho teď míří do diplomatických služeb. Podle serveru Euro.cz vyhrál výběrové řízení na nově vytvořené místo ředitele České národní budovy v New Yorku. Jaké má vlastně Petr Fejk vztahy s politiky?

„Podle mě je měl vždycky velmi dobré. Dokonce tak dobré, až měl ve srovnání s jinými řediteli příspěvkových organizací města status téměř nedotknutelnosti,“ tvrdí náměstkyně pražského primátora Markéta Reedová.

Jako vynikajícího manažera, za jehož šéfování se úroveň i kredit zahrady výrazně pozvedly, hodnotí Fejka i primátor Bém. Jedním dechem však zdůrazňuje, že tohoto úspěchu dosáhl i díky masivní podpoře pražského magistrátu, a to zejména po povodních v srpnu 2002. Samotný Fejk to ale takhle růžově nevidí a svůj vztah k pražskému magistrátu označuje za dvojaký. „Město dává zahradě hodně peněz, na to si nemohu stěžovat. Na druhou stranu je jednání s některými úředníky na hranici lidské důstojnosti,“ vyjádřil se vloni v září pro MF Dnes. A jindy zase jen tak mimochodem v jednom novinářském rozhovoru zmínil, že „zoo, která jede, se může stát prostorem pro nějakou trafiku“, takže nikdy nemůže vyloučit své odvolání.

Podle pražského magistrátu taková situace rozhodně nenastala. „Nevím o žádném problému, který by Fejk měl s nějakým politikem,“ prohlásil mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Fejk už dříve označoval New York, město nabité energií, za místo, kde by dokázal žít. Post ředitele České národní budovy, kde sídlí mimo jiné České centrum New York a generální konzulát, by mu umožnil uplatnit jeho manažerské a organizační schopnosti. „Je to velmi významná pozice,“ potvrdila LN Monika Koblerová, náměstkyně sekce pro komunikaci a strategii zahraničních center. Budova je symbolem československého krajanského života v New Yorku.

Autor: