Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Na rakouských ferratách zemřely Češky, policie viní průvodce a jeho kamaráda

Ferrata Drachenwand v Mondsee. foto: Shutterstock

Kriminalistům z Českých Budějovic se podařilo rozplést mimořádný případ dvou tragických úmrtí mladých žen, k nimž došlo v rakouských horách, na tzv. ferratách. Spojovacím článkem obou tragédií je pětatřicetiletý horský průvodce z Českých Budějovic. Toho a dalšího muže brzy čeká soud, hrozí jim minimálně šest let vězení.
  12:31

Podle dosavadního vyšetřování měli oba obvinění muži porušit řadu pravidel pro pohyb na horách, včetně chybějících profesních oprávnění. Důsledkem byly ztráty dvou lidských životů.

První z žen zemřela v roce 2019 na ferratě Wildfrauensteig. Jednomu z obviněných mužů poté dokonce asociace horských vůdců vzala kvalifikaci průvodce. Ani to ho však neodradilo, aby pokračoval ve své činnosti dál. A o rok později zemřela další žena.

Ferraty Drachenwand a Wildfrauensteig

Hlavním organizátorem je muž z Českých Budějovic. Zájezd v červenci roku 2019 připravil za úplatu pro dvě desítky zájemců. „Přestože garantoval zajištění své přítomnosti, tzn. přítomností horského průvodce, tak se zájezdu nezúčastnil a odpovědnost přenesl na svého sedmatřicetiletého kamaráda z Českého Krumlova,“ upřesnil jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Kamarád však neměl profesní kvalifikaci horského průvodce a pravděpodobně ani potřebné zkušenosti pro vedení takového počtu osob v náročném horském terénu. „Také nerespektoval doporučení Unie asociací mezinárodních horských průvodců (UIMLA), stanovující maximálně šest klientů na jednoho profesionálního horského vůdce,“ zdůraznil dále Matzner.

Špatné počasí je neodradilo

Navíc ani jeden z obviněných před začátkem výstupu na ferratu nereagoval na informace o počasí, zejména na varování o výskytu bouřek. Pravděpodobně v důsledku těchto pochybení jedna členka skupiny, čtyřiadvacetiletá žena, při nebezpečném sestupu na mokrém povrchu uklouzla a po strmém pádu utrpěla smrtelná zranění.

„Přivolaným rakouským záchranářům pak zájezd obviněný muž z Českého Krumlova prezentoval jako akci skupiny nadšených turistů,“ popsal policejní mluvčí. Rakouské orgány tak věc uzavřely jako nešťastnou tragickou nehodu.

Vyšetřovatelé zjistili, že pro vedení takovéhoto organizovaného zájezdu je však zapotřebí mít oprávnění mezinárodního horského průvodce, které ani jeden z obviněných neměl.

MF DNES kontaktovala s dotazy také Českou asociaci horských vůdců, která se od obou mužů distancovala. Dvojice nebyla jejich členy ani členy další oficiální organizace průvodců. „Byli to samozvaní průvodci,“ reagoval Josef Šimůnek, předseda asociace.

Zdůraznil, že je obrovský problém už v samotné legislativě. Podle jeho slov je totiž velmi snadné získat živnostenské oprávnění na takovou činnost. „A to je samozřejmě špatně. Dlouhou dobu na to upozorňujeme s tím, že je potřeba vše zpřísnit a upravit. Není možné, aby horského vůdce dělala nějaká rychlokvaška,“ uvedl dále Šimůnek.

O rok později další tragédie

Přesto obviněný ve svém podnikání pokračoval a dál nabízel zájezdy. V srpnu 2020 zorganizoval další výpravu. „Tentokrát na jinou zajištěnou cestu Drachenwand. Zde svou nedbalostí způsobil smrt další, tentokrát pětadvacetileté ženy,“ potvrdil Matzner.

Podle vyšetřovatelů vedl skupinu zhruba patnácti lidí, včetně začátečníků, a to na náročnou ferratu. Před nástupem na trasu do skupiny navíc zařadil pětadvacetiletou ženu, začátečnici. „Ta neměla řádnou výstroj. A tak nesplnil svou úlohu profesionálního průvodce, když ji z akce nevyloučil,“ pokračoval mluvčí jihočeské policie.

Žena na ferratě od samého začátku nedokázala postupovat bez pomoci ostatních z výpravy. Na vrcholu podle informací vyšetřovatelů vykazovala známky psychického i fyzického vyčerpání, na což původce nijak nereagoval. Žena se pak při sestupu zřítila z výšky kolem 50 metrů a zemřela.

„Ani po této tragédii se však nezachoval v souladu s etikou dané profese a vyšetřujícím rakouským policejním orgánům vědomě zatajil, že je organizátorem placené výpravy či akce,“ upozornil Jiří Matzner.

Akce měl muž podle informací MF DNES pořádat pod hlavičkou firmy Happy Bus. MF DNES se ji pokusila kontaktovat přímo i v sídle společnosti v Českých Budějovicích, avšak na uvedené adrese se nikdo nenacházel, a to ani žádné další kontakty na firmu.

Do případu se vložila rodina druhé zemřelé

Čeští policisté se o druhé tragédii dozvěděli až na základě trestního oznámení advokátky zastupující rodinu druhé zemřelé ženy. Až později pak zjistili skutečnost, že se tragédie opakují a spojuje je jeden muž a jeho kamarád.

Oba stanou v nejbližší době na základě podané obžaloby před soudem v Českých Budějovicích, který bude rozhodovat o jejich vině a případném trestu. Hlavní organizátor a průvodce z Českých Budějovic je obžalovaný z dvojnásobného přečinu usmrcení z nedbalosti a jeho kamarád z Českého Krumlova z přečinu usmrcení z nedbalosti.

Autor:

Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži
Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži

Stále více žen vyhledává plastickou chirurgii genitálu. Podle renomovaného plastického chirurga Svatopluka Svobody se pro ni pacientky rozhodují...