Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Ferraty: život na ocelovém laně

Česko

Ferraty jsou rozporuplný sport. Na jedné straně je představován jako alternativa, jak zažít pocit horolezců bezpečným, čistě turistickým způsobem, a na straně druhé je považován za sport mnohem nebezpečnější než samotné horolezectví. Každopádně si ferraty získávají čím dál tím větší oblibu. Ta se projevuje v nově vznikajících ferratových školách, kde vás během několika dnů naučí, jak zdolat vrchol pomocí žebříků a ocelových lan, připevněných ke skále. Průměrně vás den ve ferratové škole i se zapůjčením vybavení vyjde na 100-150 eur.

Jednou z nejoblíbenějších lokalit ferratových nadšenců jsou italské Dolomity. Tamější výstupy a cesty patří mezi nejkrásnější paradoxně díky vojákům v první světové válce. Právě ti vybudovali stovky zajištěných cest - kopali tunely, vyhazovali skalnaté výběžky dynamitem, věšeli lana do kolmých skalnatých stěn. V italských Dolomitech je tak potřeba kombinovat pěší turistiku s lehkým horolezectvím a ferraty. Právě tato pestrost je magnetem pro turisty.

Ale nejsou to jen italské Dolomity, které mají co nabídnout. I Rakušané a Němci budují své ferratové cesty, jejichž prostřednictvím můžete dosáhnout takových vrcholů, jako je Zugspitze a Watzmann. Francie se specializuje spíše než na dobývání vrcholů na adrenalinové zážitky. Specialitami tamějších ferratových cest jsou skalní převisy a dlouhé úseky, ve kterých šplháte po kolmém laně.

Pokud se chcete tomuto sportu věnovat naplno, je ideální koupit si takzvaný ferratový set, který obsahuje pružný popruh a karabiny s automatickou pojistkou. Je potřeba k němu dokoupit také batoh, boty a helmu. Kvalitní ferratový set vás vyjde na 1600 korun a to ostatní na zhruba pět tisíc korun.

Pokud si ferraty chcete vyzkoušet v Česku, máte smůlu, protože zde žádná ferratová cesta není. Nejbližší možnost je německá strana Lužických hor, kde je vybudovaná krásná ferratová stezka. Tam se můžete rozhodnout, jestli ferraty -nebo raději obyčejná procházka.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...