Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Festival začíná skandálem

Česko

Hudební přehlídku Pražský podzim, jejíž 18. ročník zítra zahajuje, provází další aféra. Poté, co vloni nevystoupila pianistka Hélene Grimaudová, letos odstoupil dirigent Libor Pešek. S akcí se rozloučí též generální sponzor.

PRAHA Dirigent Libor Pešek nevystoupí na Pražském podzimu 16. září s Královským liverpoolským filharmonickým orchestrem, jehož byl jedenáct let šéfdirigentem. Řekl, že pořadatelé festivalu použili na billboardech jeho fotografii bez jeho souhlasu. Organizátoři festivalu informovali, že dirigent nevystoupí z důvodu nemoci. Dodnes ale Pešek nemá uzavřenou smlouvu na vystoupení ani na využití fotografie v kampani. „Nejsem konfliktní člověk, ale považoval jsem za nutné vyvrátit nepravdu o své indispozici.

Koncert jsem chtěl moc dirigovat,“ řekl Pešek. Podle včera vydaného stanoviska Pražském podzimu se dirigent snaží festival poškodit.

Sporem se budou zabývat právníci, řekl včera Pešek.

Pražský podzim začne zítra a potrvá do 1. října. Peška zastoupí dirigent Oliver Dohnányi. Zástupci festivalu tvrdí, že se s Peškem dohodli ústně. „Vedli jsme před několika měsíci jednání o smlouvě, kterou mi ale nikdy neposlali k podpisu, a fotky uveřejnili na billboardech, s čímž bych nikdy nesouhlasil,“ uvedl Pešek. Fotografie, na níž je Pešek v černém fraku s taktovkou, byla zveřejněna v době, kdy se v Praze pořádal hudební festival Prague Proms, jehož je Pešek prezidentem. Podle něj je proto použití jeho fotografie nevhodné.

Festival, jenž figuruje v prioritních akcích ministerstva kultury, bude mít od příštího roku vážné finanční problémy. Farmaceutická firma Zentiva oznámila, že její role generálního partnera příští rok skončí. Zřejmě k tomu přispěl loňský incident, kdy klavíristka Hélene Grimaudová těsně před generální zkouškou zrušila své vystoupení s vysvětlením, že ji ředitel festivalu Pavel Špiroch urazil a choval se k ní hrubě. „Je samozřejmé, že to mělo negativní publicitu v médiích, takže nemůžu říct, že jsme z toho byli nadšeni,“ řekla mluvčí Zentivy Věra Kudynová. Firma přispívala do třicetimilionového rozpočtu festivalu částkou zhruba 17 milionů korun.

Autor:

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...