Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Česko

Premiér Fiala odlétá pracovně do Asie, zaměří se hlavně na ekonomickou spolupráci

Petr Fiala na Úřadu pro zahraniční styky. (30. března 2023) foto: Petr TopičMAFRA

Premiér Petr Fiala odletí v sobotu večer na desetidenní cestu po zemích jihovýchodní a Střední Asie. Během níž navštíví Filipíny, Indonésii, Singapur, Vietnam, Kazachstán a Uzbekistán. Setká se s nejvyššími představiteli těchto států a podpoří české firmy v pronikání na tamní trhy. Premiéra na cestě doprovází třicetičlenná podnikatelská delegace.
  11:34aktualizováno  21:14

V delegaci jsou zastoupeni například výrobci letecké techniky, zbrojařské či strojírenské firmy. „Navštívíme země, které mají zájem o spolupráci s ČR... Jsou to státy, které mohou do jisté míry vytvářet protiváhu proti čínské dominanci, která je zjevná a které se musíme nejenom jako ČR, ale jako celá Evropa zbavovat a vytvářet si alternativní trhy,“ uvedl před cestou premiér Petr Fiala.

„Ekonomický význam indo-pacifické oblasti je obrovský, je to nejrychleji rostoucí region na světě,“ řekl Fiala. „Je důležité, abychom se v těchto zemích angažovali a podporovali aktivity našich firem,“ dodal premiér večer před odletem.

Fiala řekl, že podpora státu pro české exportní firmy je obecně důležitá všude ve světě, v asijských zemích je ale její význam mimořádný. „Indo-pacifik i střední Asie mají pro Českou republiku význam nejen z obchodního hlediska, ale i ze strategických důvodů,“ dodal.

Vzhledem k délce letu, který potrvá více než 14 hodin, a k šestihodinovému časovému posunu mezi Prahou a Manilou, začíná oficiální program předsedy české vlády až v pondělí místního času (v noci na pondělí SELČ).

Po zahájení podnikatelského fóra čeká premiéra schůzka s filipínským prezidentem Ferdinandem Marcosem mladším, s nímž bude jednat mimo jiné o možnosti prohloubení ekonomické, letecké a obranně-průmyslové spolupráce. Český premiér také filipínskému prezidentovi předá knihu, která připomíná letošní 50. výročí navázání diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi.

V úterý Fiala odletí do Jakarty, kde se setká s indonéským prezidentem Jokem Widodem. Základem vztahů mezi Českou republikou a Indonésií, která má více než čtvrt miliardy obyvatel, je podle úřadu vlády ekonomika a obchod s potenciálem pro rozvoj například v obranném průmyslu či dopravní infrastruktuře.

Ve středu indonéská strana představí české delegaci projekt výstavby nového hlavního města Nusantary, které vyrůstá uprostřed džungle na ostrově Borneo a které má jako administrativní metropole nahradit přelidněnou Jakartu. Ta se potýká nejen se špínou a smogem, ale také s častými ničivými záplavami. Podle premiérovy kanceláře projekt představuje příležitost i pro české firmy. Týž den se předseda vlády sejde na velvyslanectví s českými krajany.

Čtvrtek 20. dubna stráví premiér v Singapuru, který patří mezi nejvyspělejší ekonomiky a který je finančním, obchodním a dopravním centrem světového významu. Na programu má zahájení podnikatelského fóra a jednání s prezidentkou Halimah Yacobovou i s předsedou vlády Lee Hsien Loongem. S představiteli městského státu, který je pro Česko největší exportní destinací v jihovýchodní Asii, bude Fiala mluvit o kybernetické bezpečnosti, digitalizaci, nových technologiích či umělé inteligenci.

Ve Vietnamu se Fiala v pátek sejde s premiérem Pham Minh Chinhem a prezidentem Vo Van Thuongem. Předmětem jednání bude obchodní a ekonomická spolupráce, mimo jiné v oblasti obranného průmyslu, cestovního ruchu či kultury.

Fiala navštíví sovětský tábor s českou stopou

V sobotu se český premiér vydá do vietnamské provincie Quang Ninh, kde poklepe na základní kámen výrobního závodu Škody Auto a místní firmy Thanh Cong Motor. Automobilka Škoda loni oznámila, že se rozhodla vstoupit na vietnamský trh. Evropské modely chce ve Vietnamu nabízet už letos, od roku 2024 budou ve Vietnamu k dispozici také modely značky Škoda vyráběné v Indii Kushaq a Slavia, které se tam budou montovat.

Po nedělním přeletu čekají Fialu v pondělí 24. dubna v Kazachstánu rozhovory s premiérem Alichanem Smajlovem a prezidentem Kasymem-Žomartem Tokajevem. V zemi, která je pro Českou republiku nejvýznamnějším obchodním partnerem ve středoasijském regionu a v roce 2021 byla pro Česko druhým největším dodavatelem ropy, budou hlavními tématy jednání energetika, doprava, obranná a obranně-průmyslová spolupráce a možný podíl českých firem na modernizaci průmyslu v Kazachstánu. Také v Astaně zahájí Fiala podnikatelské fórum.

Jedním z bodů návštěvy je i prohlídka někdejšího ženského pracovního tábora, který nechal v blízkosti Astany zřídit sovětský komunistický diktátor Josif Stalin. V takzvaném Akmolinském táboře manželek zrádců vlasti (ALŽIR) byly internovány ženy, dcery a sestry mužů obviněných z vlastizrady. Mezi vězeňkyněmi byly podle webu českého velvyslanectví v Astaně i dvě Češky.

Poslední zastávkou cesty bude v úterý 25. dubna Taškent, kde se Fiala setká s předsedou vlády Uzbekistánu Abdullou Aripovem a prezidentem Šavkatem Mirzijojevem a zahájí podnikatelské fórum. Cílem návštěvy má být mimo jiné posílení spolupráce v oblastech energetiky a dopravy.

V Uzbekistánu působí už 20 let i čeští archeologové, jejichž práci představí nová výstava. Archeologům z Česka se při jejich výzkumech v Uzbekistánu kromě jiného podařilo posunout předpokládanou hranici starověké Baktrie, jejíž vrcholný rozvoj podle nich zahájil vpád Alexandra Makedonského.

Součástí premiérovy delegace budou kromě podnikatelů rovněž zástupci Hospodářské komory, Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) i České exportní banky. Návrat předsedy vlády do vlasti se předpokládá 25. dubna v pozdních večerních hodinách.

Jednání o konsolidaci rozpočtu pokračují

Přestože bude Fiala na cestě v Asii, budou pokračovat jednání o konsolidačním balíčku i příští týden. Vláda chce mít balíček do začátku května. „Termíny platí, další jednání budou probíhat v příštím týdnu i bez mé přítomnosti. Ale při dnešní propojenosti světa a možnostech moderních technologií není problém domlouvat se i na dálku,“ řekl Fiala.

O jednotlivých návrzích, které bude balíček obsahovat, nechtěl mluvit. Podle něj musí opatření fungovat jako celek, tak je také vláda představí. Zopakoval pouze, že větší část konsolidace bude na výdajové straně rozpočtu.

Autoři: ,

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...