Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Česká republika by měla mít v Moskvě svého velvyslance, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala před odletem do Bílého domu. (14. dubna 2024) foto: ČTK

Česká republika by měla mít podle premiéra Petra Fialy (ODS) v Rusku velvyslance. Obsazení postu velvyslance v Moskvě Fiala označil za „cílový stav“, konkrétní ohledně termínu ale nebyl. Koncem května skončí v Rusku velvyslanec Vítězslav Pivoňka, vláda ho odvolala. Premiér podotkl, že nemůže sdělit, jak dlouho bude místo velvyslance v Rusku neobsazené.
  18:02

„Dlouhodobě říkám, že velvyslance máme mít, protože se máme chovat obdobně jako naši klíčoví spojenci a ti velvyslance v Moskvě mají,“ potvrdila ve čtvrtek redakci iDNES.cz premiérova slova tisková mluvčí vlády Lucie Ješátková.

Podle dřívějších spekulací médií by mohl do Moskvy nastoupit diplomat a bývalý náměstek na ministerstvu obrany Daniel Koštoval. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) to ale minulý týden podle diplomatických zvyklostí komentovat nechtěl.

Dosavadní chargé d’affaires Jiří Čistecký skončil na velvyslanectví v Moskvě ke konci dubna. Pivoňka sice zůstával oficiálně velvyslancem, nicméně delší dobu už pobýval v České republice a v Moskvě působil právě Čistecký jakožto jeho zástupce. Na začátku března se mimo jiné zúčastnil pohřbu ruského opozičníka Alexeje Navalného. Ambasádu nyní vede Jan Ondřejka, dosavadní druhý tajemník.

O tom, zda při aktuální ruské vojenské agresi na Ukrajině mít velvyslance v Moskvě, debatují ústavní činitelé delší dobu. Prezident Petr Pavel koncem března uvedl, že jde o záležitost mezi ministerstvem zahraničí, vládou a Hradem. „Dlouhodobě vnímám důležitost toho mít i v Rusku zastoupení na úrovni velvyslance. Otázkou je, zda zrovna v tuto dobu je pro to vhodná situace,“ řekl tehdy prezident.

Česko má s Ruskem napjaté diplomatické vztahy od roku 2021 po zjištění českých tajných služeb a vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb. Počet ruských diplomatů v ČR se dál snížil i po ruské invazi na Ukrajinu před dvěma lety. Na ruském velvyslanectví v Praze loni působilo šest diplomatů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!