Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Vláda spočítá náklady spojené s uprchlickou krizí, peníze pak bude hledat v programech EU

Brífink předsedy vlády Petra Fialy po návratu z jeho návštěvy u Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. (16. března 2022) foto: Michal Turek, MAFRA

Vláda spočítá dosavadní náklady České republiky s uprchlíky z Ukrajiny a jejich odhad na příští měsíce a bude hledat zdroje z EU na jejich pokrytí. Peníze z unijních zdrojů na zvládání uprchlické krize je potřeba zvýšit. Před odletem na summity NATO a EU do Bruselu to ve čtvrtek řekl premiér Petr Fiala.
  9:02

Před boji na Ukrajině, kterou napadlo Rusko, do ČR uteklo zatím zhruba 300 tisíc lidí.

„My jsme se domluvili včera (ve středu) na vládě, že dáme dohromady - to bude úkol pro ministerstvo financí - veškeré náklady, které jsou s uprchlickou krizí na různých úrovních spojeny,“ řekl premiér.

Peníze na zaplacení těchto nákladů bude podle něj v programech EU hledat tým, který bude pracovat na úřadu vlády. Očekává, že unijní země na summitu jasně deklarují, že jsou připravené pomoc zemím zasaženým migrační vlnou poskytnout a dát do toho další peníze. Připomněl, že do Evropy z Ukrajiny přišly víc než tři miliony lidí během jednoho měsíce.

Evropská komise by podle Fialy měla ke zvládání uprchlické krize připravit nové programy a být flexibilní ve výkladu dosavadních pravidel, podle kterých mohou zasažené země peníze čerpat. „My jsme přesvědčení, že musíme v rámci EU diskutovat o tom, že prostředky je třeba navýšit,“ řekl.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat