Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Fiasko místo vydání rukojmí

Česko

Kolumbijští povstalci tvrdili, že propustí tříletého chlapce, který je už dva roky v sirotčinci

BOGOTÁ/PRAHA Měl to být triumf venezuelského prezidenta Huga Cháveze a jeho vyjednavačských schopností. Povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) Chávezovi slíbili, že propustí tři svá rukojmí - dvě ženy a jedno dítě. Pečlivě připravovaná a na Vánoce načasovaná akce však zkrachovala. Povstalci obviňovali kolumbijskou vládu, vláda povstalce... A teprve nyní je jasné, proč k předání nedošlo. Tříletý Emmanuel Rojas, jenž měl být propuštěn spolu se svou matkou Clarou Rojasovou, už minimálně dva a půl roku není v moci povstalců, a ti tedy slibovali nesplnitelné.

Emmanuel se narodil přímo v táboře FARC a otcem je patrně jeden z povstaleckých bojovníků. Rodina Rojasové proto předpokládala, že maličký chlapec žije celou dobu v improvizovaných podmínkách tábora v džungli. Nebylo tomu tak.

Silně podvyživený chlapec odpovídající Emmanuelovu popisu byl přijat už v červnu 2005 do nemocnice v San José del Guaviare. Odtud byl, aniž by kdokoliv znal jeho identitu, převezen do sirotčince v Bogotě, kde také dostal nové jméno - Juan David Gomez. Nyní však porovnání vzorků DNA chlapce a jeho babičky prokázalo naprostou shodu. Podle úřadů je tedy chlapec „s velmi vysokou pravděpodobností“ Emmanuel Rojas. „Tohle je asi to poslední, co jsme čekali,“ přiznala Clara Gonzalez Rojasová, matka unesené Clary a babička Emmanuela s tím, že je nesmírně ráda, že se Emmanuel našel.

Chlapcovu totožnost podle BBC o víkendu potvrdila i FARC. Povstalci uvedli, že chlapec byl převezen mimo jejich tábor kvůli vlastnímu bezpečí. Proč chtěli fingovat jeho propuštění, neuvedli. Zato obvinili vládu, že se chlapce zmocnila, aby překazila předání rukojmí a jejich levicovou, pašováním kokainu financovanou, organizaci s více než čtyřicetiletou tradicí zdiskreditovala. Podle většiny komentátorů se ovšem FARC zdiskreditovala sama a dokonale nahrála kolumbijské vládě, která ji soustavně označuje za nevěrohodnou. „Přiznali, že lhali, a teď zase tvrdí, že únoscem je vláda? FARC je den ode dne zmatenější a zmatenější, vrší jednu lež na druhou,“ reagoval na poslední vývoj kolumbijský vyjednavač Luis Carlos Restrepo.

FARC nepovedeným blufem dost možná ztratila i přízeň Huga Cháveze, jenž s nimi údajně v mnohém sympatizuje. Povstalci mu mimo jiné překazili šanci na skvělou sebepropagaci - v „osvobozujících“ vrtulnících totiž měl letět i Chávezův hollywoodský přítel, obdivovatel a režisér Oliver Stone, který měl vše natáčet.

Nejhorší důsledky má ale samozřejmě zpackané předání pro všechna rukojmí FARC. Celkem jejich na 750 a jsou mezi nimi poslanci, regionální úředníci a armádní důstojníci. Jen asi 45 významných rukojmí včetně Rojasové a její někdejší nadřízené, prezidentské kandidátky Ingrid Betancourtové, má ovšem alespoň nějakou naději na propuštění -podle představ povstalců výměnou za stovky jejich spolubojovníků v kolumbijských žalářích.

Přesněji, mělo - po posledním nezdaru se pravděpodobně obě strany ještě více zatvrdí a znemožní tím jakoukoliv dohodu.

Autor: