Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fico přeceňovaný, pak podceňovaný

Česko

Průzkumy veřejného mínění se mýlily prakticky u všech stran – etablovaným bylo přidáváno, nováčkům ubíráno

BRATISLAVA/PRAHA Mečiarovo HZDS sice těsně, ale uvnitř parlamentu, stejně jako starší z obou „maďarských“ uskupení – SMK. Naopak její mladší sestra – Most-Híd – balancující kolem pětiprocentního volebního prahu. A další z nových stran – liberální Svoboda a Spravedlnost (SaS) – atakující hranici deseti procent většinou z její spodní hranice.

A výsledek? HZDS skončilo před branami parlamentu, stejně jako SMK. Most-Híd uspěl se solidními 8,1 procenta a SaS autora rovné daně Richarda Sulíka překročilo dokonce 12procentní hranici.

Průzkumy veřejného mínění, publikované v měsících před volbami, se až na pár výjimek vyvíjely podobným způsobem. A ve srovnání s výsledky sobotního hlasování vykazovaly i podobné chyby, a to i v době těsně před volbami, jak vyplývá z přehledu na internetových stránkách deníku SME.

Předně se nedá říct, že by vládní (či opoziční) strany byly přeceňovány (či podceňovány) jako celek. Ke zkreslování docházelo v obou táborech, a to oběma směry. Pokud nějaké společné projevy nalézt lze, tak je to „přidávání“ etablovaným stranám a naopak „ubírání“ uskupením novým.

Nejlépe je to viditelné právě na obou stranách spojovaných s maďarskou menšinou – tedy na starším SMK a novějším uskupení Most-Híd (byť to má širší záběr). Předáci obou stran se před volbami třásli, zda se do parlamentu vůbec dostanou. V průzkumech jim oběma vycházelo zhruba stejně, většinou těsně nad pětiprocentní „hranici přežití“. Když ale došlo na skutečné hlasování, SMK dostala jen kousek nad čtyři procenta, zatímco Most-Híd téměř dvojnásobek. Výsledek hlasování příjemně překvapil i novou stranu SaS, zklamání naopak přinesl oběma koaličním partnerům Ficova Směru – zatímco nacionalisté SNS alespoň přelezli pětiprocentní hranici, Mečiarovo HZDS zůstalo pod ní.

Zvláštní situace pak byla u samotného Směru. V průzkumech dlouho překonával i 40procentní hranici, těsně před volbami naopak spadl pod 30 procent. Výsledek byl ale nakonec lepší (34,8 procenta), byť dlouhé měsíce to v průzkumech vypadalo ještě líp.

Úspěch Směru ostatně včera v komentáři uznal i spíše protificovsky naladěný deník SME: „To, že z vládní pozice uprostřed světové krize vyšli s výrazně vyšším počtem voličů i mandátů než před čtyřmi roky je – bez ohledu na hrozný poměr reálného obsahu a marketingu v tom, co nazývali vládnutím – opravdu skvělý výsledek.“ Ani to Ficovi ale asi nebude nic platné. Stačilo by mu přitom, aby se volební realita u HZDS o sedm desetin procentního bodu přiblížila průzkumům...

***

STATISTICKÉ ÚČTOVÁNÍ

S VOLBAMI

NA SLOVENSKU

Komu předvolební průzkumy přidávaly

strana výsledek voleb průzkumy* strana výsledek voleb průzkumy*

Směr 34,8 % 29-41 % SMK 4,3 % 5-6 %

KDH 8,5 % 9-13 % HZDS 4,3 % 5-7 %

SNS 5,1 % 5-9 %

*Výsledky průzkumů, které hlavní agentury publikovaly v posledních třech měsících

… a komu ubíraly

strana výsledek voleb průzkumy*

SDKÚ 15,4 % 11-15 %

SaS 12,1 % 9-12 %

Most 8,1 % 5-7 %

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!