Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Fico ukázal, jak je neporazitelný

Česko

Krajské volby na Slovensku - Premiér získal čtyři šéfy krajů. Podvádělo se s hlasy, tvrdí opozice

Premiérova strana Směr-SD získala ve volbách čtyři šéfy krajů. Podle opozice ale docházelo k velkým manipulacím s hlasy.

Podvody dokonce přirovnali k nedávným prezidentským volbám v Afghánistánu.

BRATISLAVA/PRAHA Slovensko má za sebou první kolo krajských voleb a premiér Robert Fico se již může začít radovat. Jeho strana Směr-SD totiž potvrdila své dominantní postavení na slovenské politické scéně a přesvědčivým vítězstvím získala rovnou čtyři župany (šéfy krajů).

Volební účast však byla nízká -jen 22,9 procenta. Je to však více než při minulých volbách, tehdy přišlo jen 18 procent oprávněných voličů. Nejvíce lidí - 63,2 procenta, hlasovalo v Žilinském kraji pro Juraje Blanára. Dalšími třemi vítězi s nadpoloviční většinou hlasů se stali Zdenko Trebuľa z Košického, Milan Belica z Nitranského a Tibor Mikuš z Trnavského kraje.

„Naše lidi nejvíce trápí nezaměstnanost, tu se nám podařilo snížit pod 14 procent. A to je to, co je asi nejvíc oslovilo. Volič byl dostatečně modurý a ocenil, co jsme pro snížení nezaměstnanosti udělali,“ uvedl po vyhlášení výsledků nový župan Milan Belica. „Jsme nadmíru spokojení, že náš kandidát uspěl hned v prvním kole,“ poznamenal k tomu nitranský šéf Směru Tibor Glenda.

Slovensko má osm krajů a Směr má šanci získat i zbylá čtyři křesla v druhém kole voleb, které se uskuteční 28. listopadu. To se bude hlasovat v Bratislavském, Banskobystrickém, Prešovském a Trenčínském kraji. Jediné obavy může mít Fico o post bratislavského župana. Zde totiž první kolo vyhrál pravicový kandidát, poslanec opoziční Slovenské demokratické a křesťanské unie - Demokratické strany (SDKÚ-DS) Pavol Frešo se ziskem 41,29 procent hlasů, zatímco Vladimíra Bajana podpořilo jen 29,5 procenta voličů.

A kdo kromě pravice v sobotních volbách ještě neuspěl? Vládní Slovenská národní strana Jána Sloty, ale také strany, které hájí zájmy maďarské menšiny. Politologové se ale neshodují v tom, zda by mohlo krajské hlasování napovědět, jak dopadnou parlamentní volby, které se budou v zemi konat příští rok. Podle mnohých přišlo k urnám tak malé množství lidí, že nelze mluvit o reprezentativním vzorku.

Největší machinace od listopadu 1989 Kromě nízké volební účasti má vítězství Směru hořkou příchuť i z dalšího důvodu. Objevily se totiž desítky podezření, že v některých obcích docházelo ke kupování hlasů voličů. Podle Mikuláše Dzurindy, předsedy SDKÚ-DS, jsou volby hanbou současné vládní garnitury. „Od listopadu roku 1989 jsme nebyli svědky takových velkých machinací a manipulování s volebními výsledky, jako tomu bylo v těchto regionálních volbách,“ citoval slovenský deník SME Dzurindu. Zmínil v této souvislosti zejména svážení Romů do volebních místností. Jeho strana má prý důkazy, že si Směr-SD kupovala hlasy. Jak budou ale v této souvislosti postupovat, neupřesnil.

Několik opozičních poslanců již vyzvalo slovenskou vládu, aby manipulace s hlasy důkladně prošetřila. Situaci zejména v Prešovském kraji přirovnali dokonce k nedávným prezidentským volbám v Afghánistánu, kde došlo také k množství podvodů.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...