Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Ficova vláda skončí. Mečiar jen neříká kdy

Česko

SLOVENSKÝ DIÁŘ

Slovenská vláda pokračuje dál, dalo by se napsat do titulku. Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) mělo silné řeči, ale nakonec z toho nebylo nic. Ještě v pátek večer mluvil jeho předseda Vladimír Mečiar o tom, že poté, co dal premiér Robert Fico přes odpor HZDS návrh na odvolání ministra zemědělství Miroslava Jureni, vládní koalice končí. Jureňa sám se posadil před kravín a bouchal pěstí do stolu, až nadskakovaly mikrofony. V sobotu však vedení HZDS rozhodlo, že strana zůstává ve vládě.

Je však otázkou dokdy. Už dnes se totiž v parlamentu hlasuje o odvolání předsedy parlamentu za Ficův Směr Pavla Pašky. Pokud měl Jureňa politickou zodpovědnost za miliardový skandál s korupční podstatou na pozemkovém fondu (podivuhodné je, že vedení fondu, které je v rukou Směru, nikoli), pak na odvolání Pašky jsou ještě pádnější důvody.

Novelu penzijního zákona totiž předložil prezidentovi Ivanu Gašparovičovi k podpisu ve verzi, v níž svévolně vypustil parlamentem schválený opoziční návrh.

Jestliže při restituci a následném prodeji pozemků pod Tatrami šlo ze strany lidí z okruhu HZDS o předem naplánovanou zlodějinu, v případě Dušana Pašky se jedná o zneužití pravomocí a politickou manipulaci, která nemá na Slovensku nejméně od roku 1999 obdoby.

Fico si však za Paškou stojí, a pokud by HZDS podpořilo opoziční návrh na jeho odvolání, znamená to konec kabinetu. „Jakýkoli pokus HZDS trestat Směr, vládu nebo Slovenskou národní stranu za tento principiální postoj (odvolání Jurini) povede ke konci této koalice,“ prohlásil v neděli Fico. Psychologicky by ale i to bylo pro HZDS lepší než odchod z vlády po odvolání Jureni. Jedna z nejstarších politologických pouček totiž praví, že v nevýhodě před voliči je ten, kdo kabinet položí. A to by byl po odvolání Pašky nikoli Mečiar, ale už Fico.

Všechno ale nasvědčuje tomu, že ani s odvoláváním Pašky to tak žhavé nebude. „Pavol Paška jednoznačně pochybil,“ podpořil postoj opozice ministr zemědělství Jureňa, který je zároveň místopředsedou HZDS. Současně však dodal, že „HZDS se zachová pragmaticky“. Chovat se pragmaticky znamená v této chvíli držet se ve vládní koalici. Mečiar by sice mohl přejít k opozici a místo s Ficem být ve vládě s Mikulášem Dzurindou. To ale v této chvíli odmítá opoziční Křesťansko demokratické hnutí, bez něhož Mečiar s Dzurindou většinový kabinet nedají dohromady.

Mečiar bude čekat na to, až skandál s pozemky vyšumí a až naopak Fico udělá nějakou fatální chybu. Pak se nebude rozpakovat. „Tato vláda nebude trvat celé čtyři roky,“ říká Mečiar. Jsem přesvědčen, že v tomto se nemýlí.

O autorovi| Luboš Palata Redaktor LN

Autor: