Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

FIFA: Chelsea bude rok bez posil

Česko

Klub, který je zvyklý utrácet, nesmí rok nakupovat posily.

Mezinárodní fotbalová federace FIFA tak potrestala londýnskou Chelsea za její postup při „lanaření“ mladého francouzského hráče.

CURYCH/PRAHA Žádné velké posily se na Stamford Bridge během léta neobjevily. Teď možná v Chelsea litují.

Mezinárodní fotbalová federace FIFA zakázala Chelsea jeden rok získávat nové hráče. Proč? Anglický klub podle FIFA přesvědčoval v roce 2007 mladého francouzského fotbalistu Gaela Kakutu, aby porušil kontrakt se svým zaměstnavatelem Racingem Lens a odešel do Anglie, což se nakonec skutečně stalo. FIFA reagovala na stížnost Racingu Lens, podle nějž Chelsea na juniorského reprezentanta Francie nepřípustně tlačila. „Komise zjistila, že hráč porušil podepsanou smlouvu s francouzským klubem a že anglický klub ho k tomu naváděl,“ uvedla FIFA.

Podle včerejšího rozhodnutí nesmí Chelsea zaregistrovat nové anglické ani zahraniční hráče v příštích dvou přestupních obdobích, tedy v lednu 2010 a v letním období po sezoně 2009/10. Poprvé se zpátky na trh vrátí až na začátku roku 2011. Jak připomíná komentář na stránkách deníku The Times, komplikace to může „Blues“ přinést už v lednu, kdy si plánovala opatřit náhrady za své africké hvězdy, které tým opustí kvůli kontinentálnímu šampionátu známém jako Pohár národů.

Podobně razantním způsobem potrestala FIFA v nedávné minulosti švýcarský Sion. U Chelsea, která mohla čerpat z fondů ruského miliardáře Romana Abramoviče, jde o mnohem citelnější zásah.

Mezník při ochraně mladíků V Lens pocítili zadostiučinění, že na jejich stížnost přišla adekvátní reakce. „Takové rozhodnutí jsme očekávali. Hráč měl s námi platný kontrakt, Chelsea přišla a ukradla ho,“ prohlásil prezident Lens Gervais Martel. Podle něj jde o důrazné varování pro ostatní velké kluby, že si nesmí dovolit porušovat pravidla. A také důležitý mezník při ochraně mladých hráčů, což je jedna z priorit šéfa evropského fotbalu Michela Platiniho.

Roční zákaz přestupů je jen jednou částí trestu. Komise FIFA zároveň nařídila Chelsea zaplatit kompenzaci Lens ve výši 780 tisíc eur (téměř 20 milionů korun). Dalších 130 tisíc eur musí londýnský klub poslat francouzskému celku jako výchovné. Nyní osmnáctiletý talent Kakuta navíc nesmí čtyři měsíce, tedy do konce kalendářního roku, nastoupit za Chelsea k žádnému zápasu.

Celá záležitost ještě není definitivně uzavřena. Chelsea se krátce po zveřejnění verdiktu proti trestu odvolala přímo k FIFA. Pokud vedení světového fotbalu její námitky neuzná, zbývá klubu Petra Čecha ještě možnost obrátit se na arbitráž v Lausanne.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...