Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Filipíny volily prezidenta. Aquino vítězil

Česko

MANILA Největší naději stát se příštím filipínským prezidentem měl Benigno „Noynoy“ Aquino, syn někdejší prezidentky Cory Aquinové (1986-1992) a zavražděného senátora Benigna Aquina. Druhým nejúspěšnějším uchazečem byl někdejší prezident Joseph Estrada. Prozradily to alespoň předběžné výsledky ze sčítání hlasů zveřejněné před včerejší uzávěrkou.

Podle volební komise se k urnám dostavilo kolem 75 procent z více než 50 milionů oprávněných voličů. Hlasování doprovázely násilnosti, jejichž oběťmi se stalo deset lidí. Incidenty se odehrávaly především na neklidném jihu země, kde působí islamističtí a komunističtí povstalci a kde se rozhodovalo o novém obsazení velké části z celkem 18 tisíc veřejných funkcí. Ve čtyřech volebních okrscích na jižním ostrově Mindanao se hlasování kvůli násilí nemohlo uskutečnit, jak uvedla volební komise. Mnohé politické posty na jihu zastávají členové rodinných klanů, které spolu navzájem často krvavě bojují. V listopadu zde při útoku na konvoj aut s rodinnými příslušníky a přáteli jednoho z kandidátů na úřad guvernéra bylo členy soupeřícího klanu zabito 57 lidí. K těm se za poslední tři měsíce podle nejnovější bilance přidalo dalších takřka 40 obětí volebního násilí. Potíže se objevily i v souvislosti s novými přístroji na sčítání hlasů.

Aquino mladší se dostal do povědomí veřejnosti zejména po srpnové smrti své matky. Ta byla na Filipínách ctěna jako vůdkyně lidové revolty za obnovu občanských svobod po zavraždění jejího manžela.

Autor:

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...