Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Film vašeho života - v počítači

Česko

Neustále se zvyšující kapacita pevných disků nás často přivádí k myšlence, čím vším bychom mohli jejich úložný prostor zaplnit. Výzkumníci Microsoftu mají řešení - zaznamenejte si do počítače vše, s čímž jste se v životě setkali.

Útržky mého života. Tak zní doslovný překlad projektu firmy Microsoft, který si klade za cíl umožnit lidem jednoduché ukládání nejrozmanitějších událostí zachycujících jejich život. Nejde přitom jen o nějakou obdobu internetového deníčku - MyLifeBits zvládne zaznamenat v audiovizuální či psané podobě prakticky všechno, co jste kdy viděli nebo slyšeli.

Původ tohoto systému sahá až do roku 1945, kdy jistý Vannevar Bush vymyslel zařízení zvané Memex. V něm měly mít jednotlivé obchody uloženy všechny své knihy a záznamy, aby se s nimi dalo v případě potřeby efektivně manipulovat a rychle v nich vyhledávat.

Nápad to byl na svou dobu velmi pokrokový, ale vzhledem k chybějícím technologiím se tato vize nedala uskutečnit hned. K odbourání všech technologických bariér došlo až začátkem 21. století a tehdy se také původní myšlenky Memexu ujal Gordon Bell z Microsoftu. Jeho projekt se však netýkal účetních knih - místo toho uskutečnil experiment, při němž začal digitalizovat svůj život. Skenoval, fotil, natáčel a zapisoval vše, co mu přišlo pod ruku a mělo smysl archivovat. Vznikl ovšem problém, jak z těchto souborů vytvořit celek, s nímž by bylo možné dále pracovat. A právě o to se má postarat softwarový systém MyLifeBits, který vyvíjejí Jim Gemmell a Roger Lueder.

MyLifeBits: data vašeho života Srdcem celého systému je databáze umožňující ukládat popisky pro všechny typy pořízených dat. Tyto popisky mohou být mezi sebou libovolně provázány, čímž vznikne sémantická síť dovolující třídit záznamy do hierarchie.

Software MyLifeBits se umí automaticky propojit s internetovým prohlížečem za účelem evidování obsahu schránek a v něm provádět hlasové nebo textové poznámky.

Systém počítá s importem audio, video i foto souborů, e-mailových zpráv, telefonních čísel, položek kalendáře, poznámek a tak dále. Software také pracuje se souřadnicemi získanými z GPS modulu, které dokáže vykreslit na mapě. Nahrává rovněž televizní nebo rozhlasové vysílání, telefonní hovory, pohyby myší a práci s klávesnicí. U každé položky se přirozeně eviduje časový údaj, díky němuž lze životní příběhy zobrazovat hierarchicky na časové ose a vytvořit tak ucelenou dějovou linii. Samozřejmostí je full-textové vyhledávání. Jako oko slouží SenseCam K natáčení videa, snímání fotografií, zaznamenávání polohy a jiných náležitostí byl vyvinut speciální přístroj - přenosná digitální kamera SenseCam, schopná snímat své okolí bez zásahu uživatele.

Tato kamera se speciální čočkou zachycuje obraz v širokoúhlém pohledu a je vybavena několika elektronickými senzory, snímačem tělesné teploty, teploměrem a měřičem zrychlení. Čidla jsou rovněž propojena se spouští fotoaparátu, takže například při náhlé změně pohybu kamera automaticky vytvoří snímek. Mimo obrázků jsou ukládány i záznamy z uvedených čidel, které pak mohou být v počítači sdruženy s dalšími zápisky.

Digitální minulost Projekt MyLifeBits je velmi zajímavý koncept, který může (a jednou možná i bude) pomáhat lidem s poruchami paměti. Vhodný je ale i pro běžné lidi, již chtějí mít přehled o svém životě nebo zanechat památku pro své následovníky.

Nevýhody systému? S rozvojem technologií se stává pořizování dat automatizovanější, ale nosit s sebou všude hardwarové snímače může přece jenom leckoho obtěžovat. S ukládáním dat vznikají i velké požadavky na paměťový prostor, ty už však lze dnes uspokojit díky stále klesajícím cenám pevných disků a rychlým zvyšováním jejich kapacit.

Velký problém naopak představuje možná zneužitelnost celého projektu. Není asi potřeba zdůrazňovat, co všechno se může jeho uživateli přihodit, pokud by se jeho veškerá data z aplikace MyLifeBits dostala do nesprávných rukou. Podobný případ může nastat i v otázce soukromí. Ne každý by byl nadšen, kdyby ho ze všech stran snímaly kamery nebo byl nahráván na diktafon.

***

Zařízení a služby, jejichž záznam také dokáže uložit MyLifeBits

Telefon

Kapesní přehrávač

Nahrávací zařízení

Internetový prohlížeč

Televize

TV EPG

Rádio

E-mail

Kamera

O autorovi| JIŘÍ PEŠEK, Autor je redaktor časopisu Svět mobilů

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Mohlo by vás zajímat