Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Filmaři lobbovali u Klause kvůli penězům

Česko

  14:01
KARLOVY VARY - Na filmovém festivalu v Karlových Varech se filmaři nejprve sešli s prezidentem Václavem Klausem, který na jaře vetoval zákon o kinematografii. Právě ten měl českému filmu přinést více peněz, ale sněmovna prezidentovo veto už nepřehlasovala.

Film foto: Reprofoto

Klaus označil schůzku s filmaři za užitečnou a dobrou. „Když si sednou lidé ke stolu, jsou si schopni porozumět,“ řekl Klaus ČTK. Silácká gesta podle něj vystřídala vážná debata. A přinesla východisko, jak pokračovat.

Uspokojení vyjádřila také režisérka Helena Třeštíková, která schůzku nepokládá za zbytečnou ani za současné nevyjasněné politické situace. „Vzniká nová koncepce, prvotní body už máme,“ dodala s tím, že zákon se bude muset z gruntu přepracovat.

Optimisticky naladila zástupce filmu i pozdější schůzka se zástupci vznikající koaliční vlády. S předsedou ODS Mirkem Topolánkem, šéfem zelených Martinem Bursíkem a Michalou Šojdrovou z KDU-ČSL, která je kandidátkou na post ministryně kultury jednali kromě Třeštíkové producenti Ondřej Trojan a Pavel Strnad, kameraman Miroslav Ondříček, člen prezidia České filmové a televizní akademie, za radu Fondu na podporu a rozvoj české kinematografie publicista Tomáš Baldýnský a děkan FAMU Michal Bregant.

„Ocenili jsme konstruktivní jednání a snahu hledat jak dlouhodobé řešení,tak řešení aktuálního problému,“ prohlásil Pavel Strnad.

Podle Mirka Topolánka už se diskuse nevracela k novele zákona o Fondu, kterou poslanci nedávno smetli pod stůl, ale hledaly se způsoby, jak by se měl na podpoře kinematografie podílet stát: „Shodli jsme se na tom, že jednou z priorit potenciální vlády je vytvoření střešního zákona o kinematografii, zákon o Fondu by byl jen jednou z jeho součástí.

Bavili jsme se i o tom, jak překlenout aktuální období, které po neschválení novely zákona nastalo. Můžeme slíbit to, že po nástupu do vlády vytvoříme expertní skupinu, která se bude zabývat kinematografií, a pokusíme se najít chybějících 400 milionů, které český film pro příští rok potřebuje,“ uzavřel svoji vizi Topolánek.

Konkrétnější byl Martin Bursík: „Systémovým řešením je vícezdrojové financování, to ale vyžaduje vypracování zákona. Dali jsme příslib, že do té doby, než bude schváleno systémové řešení, je třeba podpořit původní tvorbu z prostředků státního rozpočtu. Svým způsobem jsme si na sebe upletli bič, budeme pod tlakem, abychom systémové řešení co nejdříve připravili a prosadili. Dali jsme příslib na úrovní potenciální vlády, ale je možné působit i z poslaneckých pozic,“ uvedl Bursík.

Dosavadní novela zákona o Fondu na podporu a rozvoj kinematografie počítala se získáváním prostředků například zdaněním příjmů z reklam televizí. Příslib příspěvku ze státního rozpočtu je pro českou kinematografii zásadní především v novém vnímání oboru.

Od roku 1989 totiž stát na filmovou tvorbu přímo nijak nepřispíval. „Kinematografie by měla být podpořena přímo ze státního rozpočtu, nicméně nemůže to být jediný příjem,“ prohlásil Mirek Topolánek. Filmaře čeká ještě setkání se zástupci ČSSD.

Autoři: