Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Česko

Hodně síly rodinám, vzkazují lidé. Na místo tragédie dorazila i zahraniční média

Na Rudolfinu se po nejtragičtější střelbě v České republice, objevily černé smuteční vlajky. (22. prosince 2023) foto: Matěj Svěrák, iDNES.cz

Je páteční ráno a mnoho lidí spěchá do práce. I tak se však zastavují na pietním místě před budovou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde ve čtvrtek došlo ke střelbě. Na místě je postaven stan Českého červeného kříže a na Rudolfinu vlají černé smuteční vlajky. Na místo se sjíždějí také zahraniční novináři. Je to naprostá tragédie, shodují se všichni, kteří vzdávají památku obětem.
  11:27aktualizováno  11:47

„Žil jsem čtyři roky v Kanadě blízko hranic s USA, a nikdy se mě podobné masakry nedotkly jako nyní. Chodím o ulici dál do školy a je to naprostá tragédie. Nejvíce sil přeji příbuzným,“ řekl student Václav, který se ráno u pietního místa zastavil.

„Měla jsem několik známých, kteří tu v té době měli být, ale díky různým náhodám, jako bylo třeba porouchané auto, se sem nedostali. Přeji nám všem ať to překonáme,“ komentovala situaci Monika, která zapálila svíčku a na místo dorazila i se svým dítětem.

Na prostranství před budovou Filozofické fakulty postupně přicházejí také lidé, kteří zapalují svíčky nebo pokládají květiny, aby zde vyjádřili pietu zemřelým. Z politiků přijel například Zdeněk Hřib, který situaci odmítl komentovat, nebo ministr vnitra Vít Rakušan. Sjíždí se také zahraniční novináři.

„Celé Rakousko pláče, Praha je nám velice blízká a nejhorší na tom všem je, že o život přišli mladí lidé a studenti,“ řekl reportér rakouského kanálu CCTN.

„Jsme strašně šokovaní, stejně jako celá společnost. Studuje tu mnoho gruzínských studentů a nikdo netuší, co se to děje za hrůzy,“ řekla pro iDNES.cz novinářka gruzínské televize Ktv, jejíž štáb je na místě tragédie přítomný.

„Jsme šokovaní, že se tohle stalo v jednom z nejbezpečnějším měst v Evropě. Je to šílené, před nedávnem jsme byli v Bělehradu v Srbsku, kde došlo k podobnému masakru, a všichni máme strach,“ řekli pro iDNES.cz novináři rumunské stanice ANTENA.

Před budovou filozofické fakulty se také objevil stan Českého červeného kříže.„Červený kříž poskytoval pomoc lidem v Rudolfinu a asistoval záchranným složkám. Nadále pomáháme na naši telefonní lince,“ uvedla ředitelka oblastního spolku Červeného kříže Eva Bernátová.

ietní místo vzniklo také pře Karolinem, kam dorazil i premiér Petr Fiala. „Mnoho lidí přišlo o své blízké a přátele, hloubku jejich bolesti a zármutku si stěží dovedeme představit. I z úcty k nim se prosím zdržme rychlých soudů a nešiřme neověřené informace,“ uvedl.

Ke Karolinu dorazili také ministr Jan Lipavský a místopředseda vlády Ivan Bartoš.

„Přišel jsem tam o velmi blízkou kamarádku a je pro mě náročné tady vůbec stát,“ řekl student Martin. „Neexistuje snad horší druh tragédie, všichni co tam zemřeli byli nevinní,“ dodal. Mimo jiné doufá, že se bude navždy vzpomínat na oběti a ne na vraha.

Čtvrteční střelba v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v centru Prahy je nejtragičtějším případem střelby v historii Česka. Útočník tam odpoledne zastřelil podle posledních údajů policie 14 lidí, dalších 25 bylo zraněno.

Policie identifikovala 13 ze 14 obětí, pozůstalým nabízí psychologickou pomoc, uvedl v pátek ráno ministr vnitra Vít Rakušan. Tři ze zraněných při střelbě jsou cizinci, doplnil. Mrtvý je i střelec, který po útoku zřejmě spáchal sebevraždu.

Vláda kvůli tragédii vyhlásila na sobotu 23. prosince státní smutek. Policejní preventivní opatření po čtvrteční střelbě na Univerzitě Karlově budou v Česku trvat minimálně do 1. ledna, řekl Rakušan.

Autoři: ,