Finiš přišel příliš pozdě

Ve finále Evropské ligy nestačily basketbalistky Gambrinusu Brno na Spartak Moskva

BRNO Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno podlehly ve finále Evropské ligy na domácí půdě obhájci trofeje Spartaku Moskva.

Českým mistryním se tak při sedmé účasti v nejlepší čtyřce nepovedlo navázat na předloňský triumf a skončily v elitní evropské klubové soutěži druhé, jako v roce 2005.

Sp. Moskva - G. Brno 75:60 „Spartak byl lepším týmem,“ uznal kouč Brňanek Jan Bobrovský. „My jsme se snažili zápas v posledních deseti minutách zdramatizovat, což se nám, myslím, povedlo, škoda jen promarněného začátku. Děvčata se ale snažila, nemohu se na ně zlobit,“ dodal zkušený trenér.

Ruský tým měl sice půlhodinu hru pod kontrolou, v závěrečné části se však rozjel brněnský expres a soupeř s kádrem plným světových hvězd se pět minut před koncem strachoval o vítězství.

„Museli bychom hrát na 200 procent našeho nejlepšího výkonu," komentoval Bobrovský vyhlídky svého celku před finálovou bitvou. Do touženého výkonu se Brňanky dostaly až v poslední čtvrtině, kdy po střeleckém sólu Žirkové a díky zlepšené obraně snížily na 65:58. Ke zvratu už ale ani bouře v hledišti domácím hráčkám nepomohla.

Spartak vytáhl hned od úvodních minut svoji nejsilnější zbraň, kompaktní a nesmírně účinnou defenzivu. I když bouřlivá kulisa vyprodané haly hnala Brňanky do útoku, dostávaly se pouze s obtížemi do střeleckých pozic. V prvních pěti minutách dala jediný koš pivotka Kulichová, střelba ostatních hráček ze střední vzdálenosti ztroskotávala na nepřesnostech.

Nedařilo se ani nejlepší brněnské střelkyni Žirkové, jistou ruku neměla ani Američanka Whitmoreová a neúspěšně si vedla i MaigaBaová, na kterou se přiletěl podívat ministr sportu Mali.

Po pěti minutách vedl ruský tým 12:2. Trojka Machové povytáhla domácí basketbalistky z křečovitosti a jejich výkon se pomalu zvedal. Zlepšení ale stačilo pouze k přibrzdění rostoucího rozdílu ve skóre. Americké hvězdy kralovaly Po čtvrthodině vedl Spartak o 16 bodů a trenér nelehce hledal vhodnou pětku, neboť každá z hráček střídala slibné záblesky s útlumem.

Slovenská trenérka Spartaku Natalija Hejková nechala na palubovce bez vystřídání celý úvodní poločas Jacksonovou, která se prosazovala důrazem v podkošových soubojích. K vynikajícímu výkonu Australance dopomáhalo trio neméně slavných amerických hvězd ze zámořské WNBA Diana Taurasiová, Sue Birdová a Tina Thompsonová, které Hejková stahovala na lavičku jen na krátké chvilky.

Po změně stran hráčky Spartaku odskočily až na rozdíl 25 bodů. Závěrečný nápor pomohl korigovat výsledek, zdramatizoval koncovku, na zvrat to ale nestačilo. „Velká škoda, že jsme si nechaly utéct začátek, ale i druhé místo v Evropě je prima výsledek,“ nesmutnila Ivana Večeřová z domácího týmu.

Spartak Moskva - Gambrinus Sika Brno 75:60 (24:14, 43:27, 60:42) Nejvíc bodů: Jacksonová 18, Taurasiová a Birdová po 14 -Žirková 16, Veselá 10, Večeřová 8, Machová a Whitmoreová po 5. Rozhodčí: Zavlanos (Řec.), Bulto (Šp.), Keseratar (Tur.). Trestné hody: 27/21 - 18/12. Fauly: 15:21. Trojky: 6:6. Diváci: 3500 (vyprodáno).

Utkání o 3. místo: Jekatěrinburg - Bourges 70:69 (21:16, 34:26, 45:48).