11. srpna 2012 15:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Projektant z kauzy Rath: Ušetřili jsme. Ať zámek opraví

David Rath na archivním snímku v Buštěhradu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath na archivním snímku v Buštěhradu | foto: www.davidrath.cz

PRAHA/KLADNO Postrathovské středočeské hejtmanství čeká nepříjemná přetahovaná. Opět kvůli rekonstrukci buštěhradského zámku, která přivedla do vazební cely Davida Ratha. Firma Aria, která připravila projekt oprav, totiž trvá na tom, že odvedla bezchybnou práci. A žádá, aby rekonstrukce šlechtického sídla pokračovala.

Současné vedení středočeského kraje nešetřilo v minulých dnech silnými výrazy. Projekt na opravu zámku v Buštěhradu prý zpackala firma Aria. „Projektová dokumentace pro stavebně architektonickou část rekonstrukce střední části a východního křídla zámku je zpracována velmi zjednodušeně a vyskytují se v ní chyby. Dosahuje stěží úrovně dokumentace pro stavební povolení,“ uvedlo hejtmanství poté, co na stůl dostalo audit, který si nechalo k zakázce zpracovat. 

ČTĚTE VÍCE

Odmítli předražit opravu zámku, Rath jim nezaplatil

"Po právní analýze se obrátíme na firmu Aria, která projekt vypracovala, a budeme žádat kompenzace za nekvalitní zpracování projektu až do výše uhrazené částky 4,7 miliónu korun,“ řekla Rathova nástupkyně v hejtmanském křesle Zuzana Moravčíková (ČSSD).

Aria: Vše zveřejníme

Jenže firma Aria se nyní razantně ohradila. "Zpracovaný projekt byl řádně a podle smlouvy předán kraji. Projekt poté prošel řádným schvalovacím řízením a na základě toho bylo vydáno právoplatné a pravomocné stavební povolení," stojí v prohlášení, které má server Lidovky.cz k dispozici.

"Aby bylo ukončeno období dezinformací kraje, zveřejníme i předaný výkaz. Odborná veřejnost bude mít možnost sama nacenit rozsah prací," uvádí firma Aria.

Její projektanti přitom rozpočet stavebních prací spočítali na 139 milionů korun. V druhé polovině loňského roku však do zakázky vstoupil další projektant a rázem se rekonstrukce prodražila o desítky milionů korun. Policisté jsou přesvědčeni, že rozdíl měl inkasovat David Rath a jeho spolupracovníci.

Audit? Nedáme

Po květnové razii hejtmanství projekt ukončilo a rozvázalo smlouvu se stavební firmou Konstruktiva Branko, která měla zámek opravit (a jejíž manažeři jsou stíhaní za uplácení).

Jedenáct obviněných v kauze Rath

 • David Rath - bývalý hejtman Středočeského kraje
 • Kateřina Pancová - ředitelka kladenské nemocnice
 • Petr Kott - exposlanec, partner Pancové
 • Ivana Salačová - ředitelka firmy FISA
 • Pavel Drážďanský - ředitel firmy Konstruktiva Branko
 • Tomáš Mladý - obchodní ředitel firmy Konstruktiva Branko
 • Lucia Novanská - členka představenstva ML Compet
 • Martin Jireš - šéf představenstva firmy PURO-KLIMA
 • Václav Kovanda - ředitel odš. závodu Roztoky firmy POHL CZ
 • Jindřich Řehák - jednatel firmy Hospimed 
 • Jan Hájek - specialista investičních projektů firmy B Braun Medical 

"Vyzýváme vedení Středočeského kraje, aby vypsal transparentní a zcela otevřené výběrové řízení na dodávku stavebních prací. Nyní, kdy se díky řádně odvedenému projektu může ušetřit 75 milionů korun oproti vysoutěžené ceně 214 milionů korun, je podle nás vskutku obtížné obhajitelné ukvapené zastavení této akce," prohlašuje firma Aria.

Audit, který zaplatil krajský úřad, teď nejspíš poslouží jako Rathova obhajoba. Server Lidovky.cz se pokoušel dokument pořízený z veřejných peněz získat. Neúspěšně. "Vzhledem k probíhajícímu trestnímu řízení krajský úřad nemá k dispozici požadované informace, jelikož veškerá spisová dokumentace byla předána orgánům činným v trestním řízení. Po ukončení šetření budou informace poskytnuty," reagoval na žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím Miroslav Karas, vedoucí interního auditu středočeského hejtmanství.

rakRadek Kedroň

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz