Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Firma chce zpřístupnit pozorovatelnu StB

Česko

PRAHA Bývalá pozorovatelna komunistické Státní bezpečnosti (StB) na věži kostela svatého Mikuláše na Malé Straně by mohla být zpřístupněna veřejnosti. Uvažuje o tom firma ABL FM Services, která od Pražské informační služby převzala 1. srpna správu některých památek v hlavním městě.

Zpřístupnit veřejnosti hodlá společnost také přízemí staroměstské mostecké věže.

Včera o tom informoval generální ředitel společnosti Vít Bárta.

Zprovoznění pozorovatelny StB bude prý společnost stát do 400 tisíc korun. „Jednáme s památkáři a architekty, jakým způsobem z hlediska atraktivity tohoto prostoru dokážeme tuto pozorovatelnu v co nejkratším čase zprovoznit,“ řekl Bárta.

Magistrátní organizace Pražská informační služba (PIS), která se dosud o mostecké věže, Petřínskou rozhlednu, Prašnou bránu, kostel svatého Mikuláše a Staroměstskou radnici starala, podepsala se společností ABL FM Services roční smlouvu. Firma se v ní zavázala, že bude ročně PIS platit 50 milionů korun, zato si ponechá příjem ze vstupného. Magistrát si od pronájmu soukromé firmě slibuje, že se podaří do Prahy v době hospodářské krize nalákat více turistů.

Kritikům na firmě především vadí, že nemá zkušenosti s podobným podnikáním. Dosud se zabývala především pořadatelskými a bezpečnostními službami.

Zároveň je společnost podle médií napojena na politickou stranu Věci veřejné. Politické opozici z pražského magistrátu se zase nelíbí, že se do výběrového řízení přihlásila pouze jedna firma.

Nevoli vyvolaly také údajně dobové kostýmy kustodů, kteří mají do památek nalákat turisty. Kostýmy figurantů podle některých kritiků neodpovídají době vzniku památek. To ale firma slibuje změnit.

***

Turisté budou moci nově také do přízemí staroměstské mostecké věže

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!