Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Firma Spyker koupí Saab

Česko

Švédská vláda oznámila, že se poskytne záruky na úvěry od Evropské investiční banky pro Saab.

STOCKHOLM Největší americká automobilka General Motors se dohodla na prodeji švédské divize Saabu nizozemskému výrobci luxusních vozů Spyker. Oznámila to firma s tím, že ztrátová švédská značka je tak zachráněna před zánikem. Informace o finančních podmínkách transakce General Motors neposkytla. Podle zdroje agentury Reuters obeznámeného se situací nicméně Spyker za Saab zaplatí 74 milionů dolarů (zhruba 1,4 miliardy korun) v hotovosti a dalších 326 milionů dolarů (asi šest miliard Kč) v preferenčních akciích nové společnosti, která vznikne po dokončení transakce. GM uvedla, že Saab podle dohody vytvoří novou společnost Saab Spyker Automobiles.

Miliardové státní záruky

Švédská vláda po ohlášení transakce oznámila, že se rozhodla poskytnout záruky na úvěry od Evropské investiční banky pro Saab.

Podle zdroje jsou švédské vládní záruky na půjčky ve výši 400 milionů eur (asi 10,4 miliardy korun) podmínkou pro uskutečnění transakce. Ta by měla být podle General Motors dokončena již v polovině února.

„Je to skvělá zpráva pro zaměstnance, prodejce a dodavatele Saabu, skvělá zpráva pro miliony zákazníků a fanoušků Saabu po celém světě a skvělá zpráva pro GM,“ uvedl viceprezident GM pro podnikové plánování a aliance John Smith. Dodal, že dohoda zajistí budoucnost značky Saab. Za její záchranu se v minulém týdnu postavili i majitelé vozů Saab, kteří pořádali v řadě evropských měst spanilé jízdy. GM nedávno rozhodla o postupném ukončení činnosti Saabu, nevyloučila však prodej podniku v případě výhodné nabídky.

Saab vyrábí automobily od roku 1949 a součástí GM je od roku 1989, od té doby je však téměř nepřetržitě ztrátový. Firma zaměstnává zhruba 3400 lidí a má asi 1100 dealerů.

V České republice i v dalších zemích tento měsíc protestovali proti likvidaci švédského podniku fanoušci značky. GM v polovině loňského roku opustila bankrotový režim s tím, že se v rámci rozsáhlé restrukturalizace zahrnující prodej některých značek přemění v menší podnik, jenž by měl pružněji reagovat na požadavky zákazníků.

Většinovým majitelem nové GM je americká vláda, která poskytla nejvíce peněz na záchranu podniku.

Autor: