Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Firmy hledají peníze pro školky

Česko

O firemní školky mají zájem rodiče i podniky, problém však jsou náklady. Pomáhají i dotace z Unie

PRAHA Chci se vrátit po mateřské dovolené do práce, ale nevím, kam mám dát své dítě. Sehnat místo v mateřské škole je obtížné. Tento problém zná v Česku mnoho matek. Až dosud si musely pomoci většinou samy. Stále víc zaměstnavatelů ale zkoumá, jak zaměstnankyním pomoci. Chtějí otevírat firemní školky, ve kterých by mohly děti v pracovní době přebývat.

„Řešili jsme problém, že se nám ženy po mateřské nevrací do práce, protože nemají kam dát svoje děti. Ve školkách ve městě byl nedostatek míst. Zaškolení nových pracovníků stojí nemalé peníze, návrat již vyškolených je vždy výhodný. Proto vedení firmy od září otevřelo firemní školku. Do tří dnů bylo všech 40 míst zaplněno,“ říká Marie Čermáková, ekonomická ředitelka textilní firmy Juta ve Dvoře Králové. Ve městě bez šance Podle mluvčího ministerstva školství Ondřeje Gabriela navštěvovalo mateřské školy v Česku v loňském školním roce 314,5 tisíce dětí a naplněnost školek dosahovala 91,4 procenta.

Zatímco v některých regionech bylo míst dostatek, zejména velká města bojovala s převisem poptávky ze strany rodičů. „Mateřské školy mají zákonem danou povinnost přednostně přijmout děti v posledním roce před zahájením školní docházky. Kritéria pro přijímání ostatních dětí si mohou nastavit zcela libovolně,“ řekl Gabriel.

Mezi nemnoho firem, které se rozhodly řešit problémy zaměstnanců rodičů otevřením vlastní firemní školky, se počátkem měsíce stala i pražská Nemocnice Na Homolce. „Otevření firemní školky vnímáme jako zaměstnanecký benefit, který ulehčí mnoha zaměstnankyním sladit pracovní povinnosti s rodinnými,“ říká mluvčí nemocnice Jitka Kalousková.

Na podzim se chystá otevřít firemní školku i Univerzita Palackého v Olomouci. Má posloužit nejen rodičům z řad zaměstnanců, ale také studentům pedagogické fakulty, kteří si v ní budou moci v praxi vyzkoušet své dovednosti, uvedl mluvčí univerzity Rostislav Hladký. „Hlavním motivem školky ale zůstává vytvořit podmínky mladým pedagogům, kteří mají děti a zároveň se chtějí věnovat své kariéře,“ zdůraznil Hladký.

Překážka pro školky: peníze O firemní školky je zájem mezi zaměstnavateli i zaměstnanci. „Na jaře jsme udělali v rámci univerzity průzkum, který ukázal, že bychom byli schopni naplnit tři až čtyři třídy,“ řekl Hladký.

Zájem firem potvrzuje Markéta Hlavicová z občanského sdružení Firemní školky, které firmám asistuje při zakládání školek. Podílelo se například i na otevření firemní školky v Nemocnici Na Homolce. „Na podmínky založení firemních školek se ptají desítky firem. Když ale zjistí, že náklady na školku nejsou daňově uznatelné, poděkují a odejdou,“ řekla Hlavicová.

Náklady na zřízení firemní školky se podle ní pohybují od 750 tisíc korun výš. Zanedbatelné nejsou ani provozní náklady. „Naše provozní náklady jsou až 250 tisíc na měsíc na třídu o 25 dětech,“ uvádí Ivana Panochová, ředitelka firemní školky Nemocnice Na Homolce.

Zájemci o firemní školky proto hledají zdroje i ve fondech EU. Olomoucká Univerzita Palackého začala s přípravami firemní školky až poté, co jí byla v létě „přiklepnuta“ dotace v rámci programu EU na rovné příležitosti mužů a žen.

Firmy zatím marně volají po tom, aby si náklady na firemní školky mohly odečítat z daní. Ministr školství Josef Dobeš uvedl, že o možnosti odečitatelnosti z nákladů bude jednat ve vládě. Ministr financí Miroslav Kalousek ale zatím takovému řešení nakloněn není. Firmy přesto mohou příspěvek od státu získat. A to tehdy, když školka splní kritéria vyplývající ze školského zákona a získá status nestátního školního zařízení. Pak může čerpat roční dotaci 34 tisíc korun na jedno dítě.

***

Jak může firma pomoci S hlídáním dětí

Otevře vlastní firemní školku. Společnost si buď otevře vlastní živnost na provozování školky, nebo si najme specializovanou firmu, která pro ni zprovozní školku na klíč. Společnost si pronajme místa v již existující soukromé školce. Firemní školka může být zřízena na základě živnostenského zákona a následně být provozována jako neškolské zařízení nebo může fungovat na základě školského zákona jako nestátní školní zařízení. V takovém případě musí splňovat zákonem stanovené hygienické podmínky, musí najímat odborné pedagogy a také mít vzdělávací program.

V loňském roce navštěvovalo školku 314 500 dětí

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....