Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Firmy na Kypru, tučné odměny či podezřelé nákupy. Eurokandidáty dohání minulost

Evropa

  10:00
PRAHA - Působili ve společnostech s nejasnou majetkovou strukturou, podíleli se na podezřelých veřejných zakázkách nebo spolupracovali s lidmi v blízkosti podsvětí. Část kandidátů do Evropského parlamentu má problematickou minulost. Ve své analýze to uvádí občanské sdružení Naši politici, které zkoumalo ekonomické vazby části kandidátů.

Eurovolby (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Hned jedenáct uchazečů působilo v onshore/offshore společnostech, u nichž není jasné, kdo je vlastní. "Příkladem společností s majetkovými vazbami krytými v zahraničí jsou například kyperská firma Brinsleys a.s. s předsedkyní dozorčí rady Kateřinou Radostovou z Úsvitu přímé demokracie či společnost D-Continetal Team a.s. se sídlem v Lucembursku, kde byl členem dozorčí sociální demokrat Miroslav Poche," upozorňuje sdružení.

ČTĚTE TAKÉ:

Poche: 5 milionů za "hlídání" Pražské energetické

V případě Pocheho upozorňuje na kritiku kvůli obcházení zákona o střetu zájmů. Pražský politik totiž dostal za práci v dozorčí radě Pražské energetické bezmála 5 milionů korun, městští politici přitom ze zákona nesmí pobírat odměny v municipálních společnostech. Politik nakonec dal slíbil, že dá velkou část peněz na dobročinné účely.

"Miroslav Poche proslul mimo jiné tím, že se v rozhovoru prořekl, že rozdělil svůj sponzorský dar pro ČSSD na menší částky, aby se vyhnul povinnému zápisu do výroční zprávy strany. V důsledku skandálu zaviněného rozdělením sponzorského daru se musel Poche vzdát své ambice na funkci radního. Na kandidaturu do zastupitelstva přes výzvy vedení ČSSD nerezignoval," připomíná dokument, jenž server Lidovky.cz publikuje níže v celém znění.

Šéf zastupitelského klubu ČSSD Miroslav Poche

Šéf zastupitelského klubu ČSSD Miroslav Poche

Telička: Peníze od Bakaly

Čistý štít podle něj nemá ani kandidát hnutí ANO Pavel Telička, který v letech 2008-2011 působil v dozorčí radě společnosti RPG byty. Právě během této doby vypukl spor mezi nájemníky a uhlobaronem Zdeňkem Bakalou. Bakalova firma Charles Capital si kvůli tomu najala konzultantskou firmu BXL Consulting, kde byl Telička významným společníkem ještě s dalším kandidátem ANO Petrem Ježkem.

"Pavel Telička je rovněž doposud nevýkonným členem představenstva Zdeňkem Bakalou spoluvlastněné společnosti NWR. Také jí poskytovala své poradenství BXL Consulting," připomíná analýza. Firma za to dostala v přepočtu 53 milionů korun.

"NWR si najala firmu, ve které jsem byl společníkem. Jenom podotýkám jednu věc, že předmětem služeb nebyl jakýkoli lobbing. Já mám pocit, že jsem za to nedostal nic. Asi na devadesát procent,“ řekl k tomu Telička deníku Právo. Společnost BXL Consulting ukončila kvůli jeho politickému angažmá ke konci loňskému roku činnost.

Benda: Ztráta půl miliardy na dotacích

Blízký spolupracovník Jiřího Paroubka a další kandidát Petr Benda (LEV 21) působil jako předseda představenstva společnosti Krajská zdravotní. "V důsledku předraženého a nestandardního nákupu zdravotní techniky musela vracet dotace Evropské unii v objemu půl miliardy korun a čelila rovněž dalším výrazným finančním ztrátám. Ve volbách kandiduje tehdejší předseda představenstva této společnosti," upozorňuje sdružení. 

Petr Benda, předseda krajské pobočky ČSSD v Ústeckém kraji.

Radostová: Vazba na zavražděného majitele fotbalového klubu

V případě Radostové sdružení zmiňuje její vazbu na zavražděného majitele plzeňského fotbalového klubu a místopředsedy fotbalové asociace Miroslava Kříže.

"Mimo jiné zasedá ve statutárních orgánech několika společností spojených s tímto podnikatelem, který byl známý složením kauce pro zadrženého šéfa podsvětí Jaroslava Starku...Miroslav Kříž byl zavražděn v roce 2010, poté co kvůli jiné schůzce předčasně ukončil setkání právě s Kateřinou Radostovou. Na zmíněném setkání byl přítomen také další podnikatel s kontroverzní pověstí Tomáš Petera," stojí ve zprávě sdružení Naši politici.

Kromě informací o ekonomickém působení kandidátů na webových stránkách zveřejnilo strukturované životopisy více než 70 kandidátů.


Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!