Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Firmy narážejí na protesty

Česko

Referendum odmítlo sklad hnojiv v Oldřišově. Lidé hlasovali jasně proti záměru. Z plebiscitů proti firmám se stává trend, ne všude jsou však hlasování možná.

OLDŘIŠOV/ZÁBŘEH Tady stavět nebudete. Takový vzkaz poslali obyvatelé Oldřišova na Opavsku podnikateli, který chtěl v obci vybudovat sklad hnojiv a prostředků na ochranu rostlin. Přesněji: pokud bude chtít stavět, musí si koupit pozemky od někoho jiného. Hlasování totiž stavbě nemůže přímo zabránit, místní řekli, že mu obec neprodá potřebné parcely.

S možností prodeje nesouhlasilo 400 voličů z 1076. Naopak pro bylo 89 obyvatel. Splnili tak obě podmínky pro platnost referenda a jeho závaznost: hlasovalo více než 35 procent voličů a více než čtvrtina oprávněných hlasujících se přiklonila k vítězné varianta.

„Hlasovalo víc jak 45 procent oprávněných osob. Minimální počet hlasů pro závaznost byl 269,“ uvedla v závěrečném protokolu předsedkyně komise Jana Zechová. „Zastupitelstvo bude muset výsledek respektovat,“ řekl starosta Petr Toman (Sdružení pro změnu).

Podnikatele Vladana Šafarčíka, který záměr prosazoval, výsledek překvapil. „Nečekali jsme tak vysokou účast. A také ne tak jednoznačnou nevoli. Vždyť na katastru obce podnikáme už 20 let,“ řekl. Pokud nenajde v Oldřišově vhodnou lokalitu, přesune firmu jinam.

Odpůrci projektu se obávají zamoření půdy chemikáliemi. Jeho zastánci naopak vidí přínos pro obec, která by prodejem pozemků vydělala kolem pěti milionů korun. Na postoji ke stavbě skladu se neshodli ani samotní zastupitelé, proto vyhlásili referendum.

V Oldřišově jsou na tom lépe než v jiných místech. Snaha o zamezení konkrétnímu projektu referendem je totiž oblíbená, má ale velice omezené možnosti.

Když aktivisté v Brně usilovali o zabránění přesunu hlavního nádraží, jak s ním počítá územní plán, museli zvolit velice složitou otázku. Zněla: „Souhlasíte s tím, aby město Brno v samostatné působnosti podniklo všechny kroky k modernizaci železniční stanice Brno, hlavní nádraží ve stávající poloze podél ulice Nádražní?“

Podle zákona totiž například referendum nesmí zasahovat do textu vyhlášek, kterými jsou také územní plány obcí vyhrazující prostor pro konkrétní stavby. Snaha zavázat zástupce obce nebo zamezit prodeji či pronájmu pozemků tak bývá častým řešením.

Ani ta se ale nemusí podařit, což pocítili obyvatelé Zábřehu. Společnost Wanemi CZ, která tam hodlá stavět papírnu a elektrárnu, dosáhla po peripetiích smlouvy na poskytnutí pozemků. Obyvatelé iniciovali referendum, zastupitelé je ale odmítli a zavrhl je i soud: Výsledek místního referenda by mohl vést k nesplnění smluvního závazku, od něhož nelze ustoupit.

Nyní paradoxně v Zábřehu řeší jiný problém: firma Wanemi podle Šumperského a jesenického deníku zaplatila o den později, takže pozemky neměla získat - bývalý místostarosta ale bez vědomí samosprávy podepsal smlouvu. Nyní se město o pozemky i pokutu za jejich nepřevedení pře.

***

Část referend zákon zapovídá * Místní referenda se nesmějí týkat například výše a zavádění místních poplatků či rozpočtu obce, nemohou ani ovlivnit personální složení radnice. * Zákon zakazuje, aby otázka referenda (i její případné naplnění) bylo v rozporu s právními předpisy. * Referendum nemůže ovlivňovat obecně závazné vyhlášky ani tzv. veřejnoprávní smlouvy mezi obcemi. * Nesmí se také opakovat, jestliže od hlasování o stejné otázce neuplynuly aspoň dva roky.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...