Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Firmy se bojí, budou propouštět

Česko

Nemají zakázky: čtvrtina domácích průmyslových firem přiznává, že se zbaví dalších zaměstnanců

PRAHA Přestože domácí průmysl již vykazuje jisté známky oživení, zaměstnanci se i nadále musí bát o práci. Firmy totiž zatím ve výraznější růst nevěří.

Téměř čtvrtina průmyslových firem (23 procent) připouští, že ještě budou propouštět. Většina (63 procent) uvádí, že zaměstnanost zůstane neměnná, a pouze 14 procent firem předpokládá, že jim postupné oživování průmyslu umožní najímat nové lidi. Vyplývá to z březnového průzkumu důvěry v tuzemskou ekonomiku, jehož výsledky včera zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Ta oproti únoru v odvětí průmyslu klesla, zatímco ve stavebnictví, službách i v obchodě vzrostla.

Další propouštění firmy připouštějí i přesto, že většina z nich (91 procent) označuje stávající ekonomickou situaci za uspokojivou a pouze 9 procent za špatnou. Skeptické ohledně dalšího vývoje je pouze kolem 5 procent firem.

„Výsledky jsou spolu s dalšími varujícími daty, jako jsou pokles lednového maloobchodního obratu, stoupající míra nezaměstnanosti a slabá úroveň ekonomického oživení v EU, důvodem k opatrnosti při očekávání dalšího vývoje ekonomiky,“ uvedl analytik Svazu průmyslu a obchodu Oldřich Körner.

Analytik ČSOB Petr Dufek zdůraznil, že hlavní nejistotou pro firmy je vývoj poptávky. „Očekávání firem odrážejí nejistou poptávku, která je pro současné i nejbližší měsíce příznačná. Už nějaký čas se zhruba u poloviny průmyslových oborů jasně ukazují známky stabilizace a začínají se plnit zakázkové knihy. Na druhé straně však není vůbec jisté, jak dlouho tento trend bude pokračovat,“ řekl Dufek.

Přijímání nových lidí?

Žádná sláva Průzkum ČSÚ potvrdil, že nedostatek poptávek trápí firmy nejvíce. Zatímco nedostatečnou poptávku označuje za bariéru dalšího růstu 69,5 procent firem, pouze 0,5 procenta respondentů uvedlo, že překážkou dalšího růstu je nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Průzkum také potvrdil, že nezaměstnanost v zemi dále poroste.

Podle průzkumu Hospodářské komory na konci loňského roku letos chystá propouštění téměř třetina firem (31 procent). Devatenáct procent z celkem 562 oslovených firem plánovalo propustit maximálně pět procent zaměstnanců, zatímco šest procent respondentů uvažovalo propustit do 10 procent zaměstnanců. Zbylých 6 procent pak připouštělo ještě výraznější redukci počtu pracovníků.

Únorové šetření Svazu průmyslu a dopravy odhalilo, že většina firem v letošním roce nepředpokládá zvyšování počtu zaměstnanců. Pouze zhruba 15 procent podniků počítá s přijímáním nových pracovníků, ovšem jen malého počtu.

Tuto předpověď potvrdila i studie společnosti Manpower provedená ve druhé polovině ledna mezi 750 českými firmami. Podle ní hodlají tuzemské podniky přes zastavení poklesu ekonomiky ve druhém čtvrtletí více zaměstnance propouštět než nabírat nové. Devět procent tuzemských zaměstnavatelů přiznalo, že ve druhém čtvrtletí sníží počet pracovních míst. Příjem dalších pracovníků předpokládají čtyři procenta firem.

Zaměstnavatelé předvídají pro druhé čtvrtletí nárůst pracovních míst především v odvětví dopravy, skladování a komunikace. Naopak nejslabší výsledky vykazuje odvětví velkoobchodu a maloobchodu.

V únoru byl v zemi bez zaměstnání každý desátý práceschopný Čech. Míra nezaměstnanosti v České republice by měla podle analytiků kulminovat zhruba v polovině roku a mohla by vyšplhat až k rekordním 11 procentům.

Autor: