Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Firmy se bojí o peníze

Česko

Přeprava peněz v Česku - Rizikový byznys bezpečnostních agentur se stamilionovými ztrátami

PRAHA V posledních měsících byly bezpečnostní agentury v České republice okradeny o velké finanční prostředky. Jejich klienti, zejména banky a obchodní řetězce, však nemají mnoho možností, jak se bránit.

„Je to nepříjemná, složitá situace,“ říká Klára Gajdůšková, mluvčí České spořitelny. Ta využívá služeb dvou největších bezpečnostních agentur, které na českém trhu působí. A obě - G4S Cash Services i Agency of Security Fenix - byly v poslední době obětí buď přepadení, nebo krádeže zevnitř.

„Vedeme interní diskuse o tom, jaký bude další vývoj a jaké jsou další možnosti, které bychom mohli nebo měli podnikat,“ říká Gajdůšková. Diskuse v bance budou podle ní probíhat během celého letošního roku. Další podrobnosti však neuvedla. Banky nebo obchodní řetězce nemají mnoho možností, jak se se situací vypořádat. Jednou z nich je začít si zajišťovat převozní služby samostatně. To je však finančně náročné. „Investice do vlastní přepravy je velká a hodně drahá,“ říká Libor Kytýr, mluvčí Aholdu, který v Česku provozuje hypermarkety Hypernova a supermarkety Albert. Navíc s přibližně 300 prodejnami by byl vlastní svoz peněz náročný i logisticky.

Ahold využívá služeb obou bezpečnostních firem a v současné době neuvažuje o nějaké změně. „Obě agentury jsme požádali, aby nám zaručily bezpečnost našich peněz, a obě nás ujistily, že to není problém,“ říká Kytýr s tím, že toto ujištění Aholdu v současné době stačí. „My jsme zatím žádné problémy neměli, žádné peníze se nám neztratily.“

Podobně se na věc dívá i Poštovní spořitelna a Československá obchodní banka (ČSOB). Pro tu zajišťuje přepravu peněz G4S Cash Services. „O přehodnocení vztahu s dodavatelem nebo zapojení dalších subjektů v tuto chvíli neuvažujeme,“ uvedl mluvčí obou ústavůMarek Roll.

Druhou možností nespokojených klientů je přejít ke konkurenci. Tato možnost je však v České republice víceméně jen teoretická, protože konkurence prakticky neexistuje. O zavedení komerční služby převozu peněz však uvažuje Česká pošta.

Ta o této službě uvažovala v rámci formování strategie na další roky. „Ale prozatím se tato věc nestala prioritou,“ říká mluvčí pošty Ivo Mravinac. Podle něj by zavedení takové služby znamenalo velký zásah do fungování pošty, i když technologie a zabezpečení, které pošta používá, je „dostatečně sofistikované“. „Určitě to není uzavřená záležitost,“ říká Mravinac. Pošta v současnosti přepraví ročně téměř 900 miliard korun ze svých poboček do České národní banky a zpět a podle Mravinace se za poslední roky počet pokusů o přepadení vozidel pošty výrazně snížil.

„Nepochybujeme, že by o tuto službu byl velký zájem,“ tvrdí Mravinac s tím, že se na poštu již s dotazem na tuto službu obrátilo několik „velmi zajímavých institucí“. Potenciální zájem potvrzuje i Česká spořitelna. „Je to jedna z variant. Záleželo by na tom, s čím by pošta přišla,“ řekla Gajdůšková.

***

Milionové loupeže a krádeže po česku

Nevyřešená záhada

16. září 2002 Nejméně tři lupiči přepadli v Praze 6 obrněný vůz bezpečnostní agentury převážející peníze Citibank. Ukradli celkem 153 milionů korun, dosud nebyli dopadeni. Loni v listopadu policie případ odložila.

Pošta zchudla

11. dubna 2003 Nákladní vozidlo České pošty přepadli u Šternberka na Olomoucku dva ozbrojení lupiči. Odnesli zhruba čtyři miliony korun, zbylých asi pět milionů korun znehodnotily rozbušky s barvou.

„Prémie“ pro zaměstnance

16. září 2004 Z auta bezpečnostní agentury na parkovišti ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku zmizelo sedmadvacet milionů korun.

Během vyšetřování vyšlo najevo, že celou loupež fingovali dva zaměstnanci bezpečnostní agentury.

Krátký užitek

28. ledna 2005 Ve Frýdku-Místku přepadli lupiči automobil soukromé bezpečnostní agentury převážející zhruba 16 milionů korun. Trojici podezřelých policisté dopadli v dubnu 2005.

Král zlodějů?

1. prosince 2007 Z trezoru firmy G4S Cash Services zmizelo téměř 600 milionů korun. Z největší české krádeže v historii je podezřelý zaměstnanec firmy František Procházka.

Policie ho marně hledá.

Měl to za třicet

6. března 2006 Ozbrojený lupič uloupil v Jindřichově Hradci údajně zhruba 30 milionů korun.

„Pivní“ peníze

24. března 2006 Skupina mužů se samopaly oloupila převozce peněz z pivovaru v Chýni u Prahy. Jednoho z mužů postřelili. Ukradli několik milionů korun.

Bylo jich pět

9. srpna 2006 Pětice ozbrojených lupičů v policejních kombinézách ukradla desítky milionů korun z vozu bezpečnostní služby u Slavkova u Brna.

Na bankomat nezbylo

11. srpna 2006 Ozbrojení pachatelé v Kladně donutili posádku, která doplňovala peníze do bankomatu, odjet do lesa za město. Tam je oloupili o částku v řádech milionů.

Tělesná potřeba

17. ledna 2008 Ozbrojený muž ukradl z auta bezpečnostní služby blízko benzinky u Sedmihorek na Semilsku několik desítek milionů korun. Loupež se stala v okamžiku, kdy jeden člen posádky vozu močil u silnice.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...