Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Firmy spíš propouští, než berou

Česko

Optimismus z minulého čtvrtletí je pryč. Průzkum říká, že zaměstnavatelé čekají horší vývoj nezaměstnanosti. PRAHA Tuzemské firmy tuší, že na konci letošního roku přijde další větší vlna propouštění.

Vyplývá to z výsledků průzkumu Manpower index trhu práce, který proběhl v červenci mezi tuzemskými zaměstnavateli.

Po mírně optimistickém výhledu na letní měsíce tak přichází trochu studená sprcha.

Sedm procent zaměstnavatelů totiž čeká, že na konci roku budou snižovat počty pracovních sil. Přitom ještě v předcházejícím průzkumu plánovalo propouštění jen pět procent podniků.

Naopak pozitivně hledí do budoucna pouhá tři procenta zaměstnavatelů. Ti předpokládají, že budou v závěru roku nabírat nové pracovníky. Oproti minulému průzkumu se ovšem jedná jen o polovinu optimistických hlasů. Zbývající zaměstnavatelé neočekávají na konci letošního roku žádné velké změny. Hodnota čistého indexu trhu práce, který je rozdílem procenta firem, jež chtějí propouštět, a těch, které chtějí přijímat, se tak pro poslední čtvrtletí roku dostal na minus čtyři procenta.

Ještě v předchozím kvartálu se přitom index držel v pozitivních hodnotách.

Tak nízkou úroveň jako nyní měl index trhu práce naposledy na začátku roku, kdy následovala velká vlna propouštění. „Je to mírně pesimistický výhled. Nejhorší situace je v odvětvích ubytování, stravování, dopravy, skladování a komunikace,“ komentovala výsledky průzkumu generální ředitelka Manpower ČR a SR Jaroslava Rezlerová.

Řemeslníci hrají prim Nejhorší vyhlídky na poslední čtvrtletí mají nyní zejména hoteliéři a majitelé restaurací. Nepříznivě vypadá situace také pro uchazeče o zaměstnání v logistice a dopravě. Jedinou oblastí, kde vyhlídky do budoucna nejsou tak špatné, je zemědělství, lesnictví a rybolov.

Pokles příjmu nových lidí do zaměstnání se očekává v celé republice, dokonce i v hlavním městě Praze, která dosud hrozbám masového propouštění odolávala.

Z loňských žebříčků deseti nejžádanějších a zároveň nejhůře obsaditelných pozic nezůstal letos kámen na kameni.

Na prvním místě nejžádanějších profesí sice stále zůstávají řemeslníci a následují je zaměstnanci s technickým vzděláním, mezi nejhůře obsaditelné pozice ale nově přibyli obchodní zástupci, programátoři a manažeři.

Naopak z top desítky nejhledanějších pozic oproti předešlému roku vypadli účetní, finanční personál a dělníci ve stavebnictví.

Ačkoli lidí bez práce nyní hodně přibývá, některé podniky stále jen těžko nacházejí vhodné zaměstnance. „Navzdory rostoucí nezaměstnanosti je v České republice nesoulad mezi poptávkou firem a kvalifikační strukturou nezaměstnaných lidí. Na trhu práce je například nedostatek řemeslníků, techniků nebo obchodníků,“ vysvětluje generální ředitelka Rezlerová.

Podle Jiřího Halbrštáta z personální společnosti Manpower za tímto problémem stojí ovšem také fakt, že v Česku je stále obtížné přimět lidi ke stěhování za prací, a tudíž může docházet k velkým regionálním rozdílům.

„Někde tak je velký nedostatek řidičů, a o několik desítek kilometrů dál jich může být celá řada nezaměstnaných,“ poznamenal Halbrštát. )

Graf

Nezaměstnanost v ČR (2008–2009, v %)

Procento společností, které

letos očekávají propouštění

Zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov

0 %

Státní správa, zdravotnictví, zdělávání a kultura

1 %

Zpracovatelský průmysl

2 %

Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody

3 %

Těžba nerostných surovin

3 %

Finance, pojištění, nemovitosti a další

4 % služby podnikům

Velkoobchod a maloobchod

4 %

Stavebnictví

6 %

Doprava, skladování a logistika

11 %

Ubytování a stravování

15 %

Nejhůře obsaditelné

pozice v České

republice

1. Řemeslník

2. Technik (především strojař)

3. Obchodní zástupce

4. Šéfkuchař/kuchař

5. Řidič

6. Mechanik/Obsluha

výrobních strojů

7. Lékař a jiný neošetřující

zdravotní personál

8. IT pracovník (především

programátor a vývojář)

9. Projektový manažer

10. Management

Pramen: Manpower, MPSV

Autor: