Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Firmy tají své hospodaření

Česko

Zákonnou povinnost zveřejnit účetní závěrku splňuje jen málo firem. Státu se to nedaří postihovat

PRAHA Hobbymarket Bauhaus, diskont Norma či výrobce obalů Tetra Pak. Firmy, které zdánlivě nemají nic společného, spojuje to, že ani jedna neplní svou povinnost zveřejňovat včas svou účetní závěrku v obchodním rejstříku. Jejich hospodaření je tak zahaleno tajemstvím. Povinnost zveřejnit účetní závěrku jim přitom ukládá zákon. Zmíněné firmy v tom ale zdaleka nejsou samy. Podle údajů společnosti Creditreform, které mají LN k dispozici, závěrku za rok 2007 uložilo do sbírky listin na rejstříkový soud pouze 11,5 procenta firem a za rok 2008 jen sedm procent firem.

„Důvody jsou různé. U některých firem jde o neinformovanost, zejména malé firmy jsou přesvědčené, že tato povinnost se vztahuje jenom na auditované společnosti. Řada firem se také mylně domnívá, že zveřejnění je zpoplatněné. Některé společnosti pak neplní tuto povinnost záměrně,“ řekla LN ředitelka Creditreformu Miloslava Osvaldová.

Za nezveřejnění závěrky přitom hrozí firmám od soudů pokuta až do výše dvaceti tisíc. Podle Osvaldové soudy postupují v Česku tak, že nejdříve firmám posílají výzvu k doplnění údajů do dvaceti dnů. Pak postupně ukládají pokuty ve výši pěti, deseti a dvaceti tisíc, které mohou uložit i opakovaně. V praxi to ale s pokutováním soudy příliš nepřehánějí. V obchodním rejstříku je možno nalézt firmy, které uložily závěrku z roku 2005 letos v září, ale jakákoli pokuta se jim vyhnula.

„Rejstříkový soud tuto povinnost kontroluje automaticky v jednotlivých řízeních – tedy v případě jakýchkoli změn u právnické osoby, ale také na základě podnětu veřejnosti, případně státního orgánu,“ popisuje úkony soudu mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková.

Tvrdší sankce může přijít od finančního úřadu, který může uložit pokutu až tři procenta z hodnoty aktiv firmy. Kolik jich ale udělily za loňský rok, říci finanční úřady neumějí. „Počet uložených pokut z důvodu nezveřejnění účetní závěrky není možné vyčíslit, protože toto není předmětem sledování,“ řekla LN mluvčí Finančního ředitelství v Plzni Vanda Kalová. Podle ní také samotný finanční úřad nevyhledává jednotlivé případy, ale pokud v rámci správy daní zjistí, že firma neplní své povinnosti, uloží sankci.

Samotný Creditreform podle Osvaldové firmy, které prověřuje, upozorňuje v případě, že zjistí, že účetní závěrku nezveřejnily. „Z upozorněných firem uložilo v prvním pololetí své účetní výkazy 47 procent firem,“ uvedla Osvaldová. V zahraničí je přitom situace výrazně lepší. V Německu například plní svou povinnost včas pětaosmdesát procent firem, což je výrazné zlepšení z dřívějších dvanácti procent. „Pomohlo zvýšení sankce na 25 tisíc eur a důslednější dohled,“ řekla Osvaldová. V Belgii, Dánsku či Finsku za neplnění této povinnosti hrozí společnosti výmaz z rejstříku, v Nizozemí či ve Švédsku pokuty ve výši čtyř a půl, respektive pěti a půl tisíce eur. Závěrku zveřejňuje včas kolem 90 procent firem.

To, že údaje v obchodním rejstříku zdaleka neodpovídají skutečnosti, zažila letos na vlastní kůži i Česká pošta. Ta totiž odesílala během prázdnin přihlašovací údaje k datovým schránkám, které od listopadu musejí mít ze zákona zřízené všechny firmy a orgány veřejné správy. Zpět se jí vrátilo jako nedoručitelných 137 tisíc obálek firem, které na adrese uvedené v obchodním rejstříku neexistovaly či nebyly dohledatelné.

***

Tajemné firmy

Všechny společnosti mají podle zákona o účetnictví povinnost uložit účetní závěrku do sbírky listin na obchodní rejstřík.

30 dnů mají společnosti, jejichž účetní závěrku ověřuje auditor (typicky všechny větší akciové

společnosti), na to, aby po ověření auditorem a schválení valnou hromadou firmy závěrku zveřejnily. Nejpozději mohou odeslat závěrku na rejstříkový soud do konce následujícího účetního období (například účetní závěrka za rok 2008 musí být na soudu do konce roku 2009).

Až 20 tisíc korun pokuty může za nesplnění této povinnosti udělit soud. Další pokuty může firma dostat od finančního úřadu, a to až do částky rovné třem procentům hodnoty aktiv firmy.

25 tisíc eur pokuty čeká podobné hříšníky, kteří nezveřejňují svou účetní závěrku, v Německu. Hrozba sankcí zafungovala - z dvanácti procent podniků, které plnily zveřejňovací povinnost před rokem 2007, se jejich počet zvýšil v loňském roce na 85 procent.

Autor:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...